3. İstanbul Eğitim Zirvesi sona erdi
3. İstanbul Eğitim Zirvesi sona erdi

3. İstanbul Eğitim Zirvesi sona erdi

Kasım 18, 2023

Zirvenin 1. gün oturumları için tıklayın
Türkiye Maarif Vakfı tarafından "Eğitimde Değişimi Yönetmek" temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen 3. İstanbul Eğitim Zirvesi devam ediyor.


Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde zirvenin ikinci ve son günü, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cihad Demirli moderatörlüğünde "Türkiye Yüzyılı Oturumu Türkiye Yüzyılı’nda Eğitim" başlıklı panelle başladı.


Prof. Dr. Demirli moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten, İbn Haldun Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Berktay ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Tarih Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azmi Özcan yer aldı.
Panelde konuşan Ökten, dünyanın dört bir yanından gelen eğitimcilerle bir araya gelerek Türkiye'nin eğitim yüzyılını konuşmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.


Çağın öğrenme ve öğretme yöntemlerini takip eden yenilikçi eğitim teknolojilerini eğitimin her kademesinde hayata geçirdiklerini söyleyen Ökten, "Çocuklarımıza fikirlerinde, hislerinde ve hayallerinde ufuk olmak çabası içindeyiz. Çünkü eğitim ancak doğru yapıldığında ve doğru amaçlar için kullanıldığında doğru insanlar yetiştirir." ifadelerini kullandı.


Bakanlığın Türkiye'nin her bölgesine internet ağını götürerek okullardaki teknolojik donanımı oluşturduğunu dile getiren Ökten, bunun yanında öğrencilerin robotik kodlama becerilerini geliştirmek için bilişim teknolojileri laboratuvarlarını kurduklarını anlattı.Ökten, öğretmenlerin dijital becerilerini geliştirecek etkinlikler düzenlediklerini aktararak şöyle konuştu:


"Öğretmenlerimizin mesleki gelişim eğitimlerini alabilecekleri 'Öğretmen Bilişim Ağı' dediğimiz ÖBA bu anlamda önemli bir dijital içerik platformumuzdur. Bu platformu içerikleriyle daha da zenginleştiriyoruz. Salgın döneminde uzaktan eğitimin hızlı şekilde yürütüldüğü platform olan EBA, 2020'de dünyada en çok ziyaret edilen eğitim sitesi olmuş, 2021'de ise eğitim kategorisinde dünyada ilk 5 ülke arasında yer almıştır. Yeni dönemde 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan zorunlu dersler öncelikli olmak üzere öğretim programlarımızla uyumlu EBA'daki tüm içeriklerimizi çağın gerektirdiği etkileşimliliği göz önüne alarak güncelledik.""Eğitimlerini tamamlayıp yurda dönen öğrencilerimizin istihdam edilmelerini sağlamaktayız"

Celile Eren Ökten, MEB'in ulusal ölçekli yaygın eğitim faaliyetlerini sürdüren halk eğitim merkezlerindeki kursların dijital ortama aktarıldığını ve Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı HEMBA'yı kurduklarını, genç girişimcileri desteklemek için de Eğitim Teknolojileri Kuluçka İnovasyon Merkezini (ETKİM) oluşturduklarını belirtti.


Yurt dışında eğitimlerini tamamlayıp yurda dönerek görev alan öğrencileri tebrik eden ve başarılar dileyen Ökten, "Eğitimlerini tamamlayıp yurda dönen öğrencilerimizin, genç bilim insanları, akademisyenler ve politika yapıcılar olarak ülkemizde istihdam edilmelerini sağlamaktayız ve sağlamaya devam ediyoruz. Bakanlığımızca Türkiye Yüzyılı'nda, milli ve manevi değerlerin bilincinde gençlerimizi ve her daim yeni, gelişmiş öğretim ve iş birliği fırsatları üretecek programları teşvik ettiğimizin ve desteklediğimizin bir kere daha altını çizmek istiyorum." diye konuştu.


Ökten, her kademede uluslararası işbirliğini desteklerini, Avrupa Yetişkin Öğrenimi Elektronik Platformu (EPALE) projesiyle yetişkin eğitimine yönelik farkındalık oluşturduklarını belirtti. Ökten, projenin ilk 20 ayında EPALE'yi kullanan ülkeler arasında, Türkiye'nin 38 ülke arasında birinci sırada yer aldığını da aktardı.


"Dünyada yaşanan teknolojik ve bilimsel gelişimi yakinen takip ediyoruz"

Türkiye'nin insani diplomasi anlayışıyla geçici koruma altındaki milyonlarca insana ev sahipliği yaptığına değinen Ökten şöyle devam etti:


"Mülteci öğrencilerin sayısında ülkemiz dünyada birinci sıradadır. Amacımız hiç kimsenin eğitiminde yıl kaybetmemesini sağlamak, desteğe ihtiyacı olan çocuklarımızın geleceğine umut olmaktır. Ayrıca misafir ülke vatandaşlarımızın mesleki eğitim, beceri kazanımları ve istihdam edilebilirlikleri için önemli projelerde de etkili rol almaktayız. Yenilenebilir enerji sektöründe Suriyeliler ve ev sahibi topluluk üyeleri için istihdam edilebilirliğin artırılması projesi de bu kapsamda oldukça önemlidir. Özetle insanın olduğu her alana dokunmaya var gücümüzle çalışıyoruz. Sınırlarımızın ötesinde yurt dışı temsilciliklerimizden okullarımıza, öğretmenlerimizden öğrencilerimize ve okutmanlarımıza kadar güçlü eğitim kadromuzla var gücümüzle çalışıyor, dünyada yaşanan tüm teknolojik ve bilimsel gelişimi yakinen takip ediyoruz."


Zirve, "Dijitalleşme Çağında Eleştirel Düşünme Yeteneğini Korumanın Yolu: İnsan Kalabilmek" ve "Toplumsal Değişimler ve Sürdürülebilirlik, Okul Mimarisi ve Mekanın Öğretici Rolü" başlıklı oturumlarla devam ediyor.


3. İstanbul Eğitim Zirvesi'nde "dijitalleşme çağında eleştirel düşünme" ele alındı

California Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde Araştırmacı Prof. Dr. Çetin Kaya Koç'un moderatörlüğünde yapılan panelde, Tiran New York Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marenglen Biba, Hong Kong Eğitim Üniversitesi Müfredat ve Öğretim Başkanı Prof. Chi-Kin John Lee ve Michigan Eyalet Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Teknoloji ve İnsan Öğrenimi Profesörü Douglas K. Hartman konuşmacı olarak yer aldı.


Tiran New York Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı Biba, her teknolojinin yıkıcı olmadığını, teknolojinin özünde iyi olduğunu belirterek, "Ama yapay zekayı ben biraz yıkıcı, en azından bozucu olarak nitelendiriyorum." dedi.


Yapay zekanın avantaj ve dezavantajlarından bahseden Biba, yapay zekanın kullanımının düzenlenmesi gerektiğini söyledi.


Öğretmenlere yapay zekanın sahip olduğu potansiyel hakkında bilgiler verilebileceğini kaydeden Biba, "Yapay zekanın müfredata dahil edilmesi bence geç kalınmış bir konu." diye konuştu.


Biba, öğrencilere yapay zekada olmayan bir şey eklemeleri gerektiğine dikkati çekerek, yapay zekanın öz farkındalığa, bağlam farkındalığına, değer ve kültüre sahip olmadığını vurguladı.


Yapay zekanın anlaşılması gerektiğine işaret eden Biba, "Yapay zeka programını bir ortak olarak görüyorum. Öğrenci ve öğretmenin diyalog kurabileceği bir ortak. O ortağın nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.


"Yapay zeka bizim bir ortağımızdır. Ortağımızı tanımamız gerekiyor"

Hong Kong Eğitim Üniversitesi Müfredat ve Öğretim Başkanı Lee de yapay zekanın en büyük görevinin öğretmen rollerini dönüştürmesi olduğunu aktararak, "yaratıcı bir zihni yaratmanın" önemli olduğunu vurguladı.
Lee, yapay zekanın tek bir alanda uzman olmadığını, kısa sürede istenen konuyla ilgili araştırma yapıp cevap verebildiğini anlatarak, yapay zekada insani değerlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getirdi.


Lee, "Yapay zeka bizim bir ortağımızdır. İş ortağımızdır. Ortağımızla çalışmak için onu tanımamız gerekiyor." şeklinde konuştu.


"Yapay zekanın sadece niceliksel bağlamda yaptığı değerlendirme beni korkutuyor"

Michigan Eyalet Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Teknoloji ve İnsan Öğrenimi Profesörü Hartman ise yapay zekanın "algoritmik farkındalığı geliştirmede" faydalı olabileceğini belirterek, yapay zeka araçlarında farklı düşünme yöntemlerinin varlığına dikkati çekti.


Hartman, yapay zeka araçlarının manipülasyona açık olabileceğine işaret ederek, "Yani bu araçlar sizi manipüle mi ediyor? Sizin görüşünüzü darlaştırıyor mu? Buna çocuklarımızı her zaman hazırlamalıyız. Çocuklarımızda böyle bir algoritmik farkındalığı oluşturmalıyız." dedi.


Yapay zekanın kullanımının detaylarının öğrenilmesine vurgu yapan Hartman, "Yapay zekanın sadece niceliksel bir bağlamda yaptığı değerlendirme beni biraz korkutuyor. İngilizcede 'şeytan ayrıntıda gizlidir' diye bir söz var. Sadece söylenen şeyin miktarına bakmak değil biraz daha niteliğine bakmak, detaylarına inmek, satır aralarını okumak gereklidir. Bunu yapmak için yapay zeka kullanımını eleştirel karşılıyorum." değerlendirmesinde bulundu.
California Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünden araştırmacı Prof. Dr. Çetin Kaya Koç'un moderatörlüğünde yapılan "Dijitalleşme Çağında Eleştirel Düşünme Yeteneğini Korumanın Yolu: İnsan Kalabilmek" konulu panelde; Tiran New York Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marenglen Biba, Hong Kong Eğitim Üniversitesi Müfredat ve Öğretim Başkanı Prof. Chi-Kin John Lee ve Michigan Eyalet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Teknoloji ve İnsan Öğrenimi Profesörü Douglas K. Hartman değerlendirmelerde bulundu.

 

Zirvenin ana tema konuşmasını, Center for Curriculum Redesign (CCR) Kurucu Başkanı Charles Fadel gerçekleştirdi. Konuşmasının ardından Fadel'e plaket verildi.

 

"Toplumsal Değişimler ve Sürdürülebilirlik, Okul Mimarisi ve Mekanın Öğretici Rolü" başlıklı son panelde ise Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk moderatör, eski Malezya Milli Eğitim Bakanı ve IAIS Başkanı Maszlee Bin Malik, MIT Media Lab & Learning Futures Global Yönetim Kurulu Başkanı Jennifer Groff ile Oxford Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden uzman araştırmacı Hau Ming Tse konuşmacı olarak yer aldı.

 

Zirve kapsamında iki gün boyunca eğitime ilişkin ortaya çıkacak imkanlar, analizler, gelecek perspektifleriyle kuramsal yaklaşımlar, iyi örnekler, eğitimde değişimin yönetilmesi teması çerçevesinde akademik değerlendirmeler yapıldı.

 

"Zirvenin hepimiz için güzel katkılar sağladığını umuyoruz"

 

Zirvenin kapanış konuşmasını gerçekleştiren Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Zeynep Arkan, Türkiye'nin dışarıya açılan yüzü olan vakfın, dünyada 6 kıtada yürüttüğü eğitim faaliyetlerinin yanında uluslararası eğitim camiasını buluşturan zirvelerle eğitime yön veren bir aktör haline geldiğini söyledi.

Arkan, "Hızlı değişen dünyadaki gelişmeleri takip etmek amacıyla alanında uzman akademisyen ve eğitimcileri bir araya getirerek 'Eğitimde Değişimi Yönetmek' temasını işlediğimiz bu zirvenin hepimiz için güzel katkılar sağladığını umuyoruz." diye konuştu.


Zirve kapsamında gerçekleştirilen panellerin eğitimin değişiminde çok katkı sunacağını dile getiren Arkan, "Maarif Vakfı olarak düşünce liderliği rolünün yalnızca bir vizyon oluşturmak değil, aynı zamanda bu vizyona ulaşma yollarına rehberlik etmek olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle her yıl eğitim üzerine bir araya gelerek dünyanın dört bir yanından çeşitli eğitimcileri ortak akıl ışığında bir eğitim vizyonu geliştirmek üzere bir araya getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Arkan, zirvede emeği geçen başta Maarif Vakfı yöneticilerine ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

 

Konuşmaların ardından "Eyes of Maarif" isimli fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğrencilere, Maarif Vakfı Başkan Vekili ve Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili tarafından plaket ve fotoğraf makinesi hediye edildi.

 

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Maarif Vakfı okullarında, çalışmalarıyla pek çok branşta başarı elde eden öğretmenler ve öğrenciler tek tek sahneye çağrılarak, ödülleri takdim edildi.


Zirve, çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.