MEB ve TMV' den Eğitim Hamlesi
MEB ve TMV' den Eğitim Hamlesi

MEB ve TMV' den Eğitim Hamlesi

Mayıs 04, 2017

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Maarif Vakfı işbirliğiyle İstanbul'da 2-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında 'Balkanlar ve Avrupa ülkeleri İmam Hatip ve Dengi Okullar Yöneticileriyle İstişare Toplantısı' gerçekleştiriliyor.

Açılış konuşmasını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk Yelkenci’nin gerçekleştirdiği programda MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden Funda Kocabıyık, MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü’nden Bülent Çiftçi, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Selim Cerrah, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük de açılışta konuşmalarını gerçekleştirdiler. Almanya, Brüksel, Viyana, Bosna Hersek, Danimarka, Kıbrıs, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk ve Sancak ülkelerinden okul müdürleri ve temsilciler kendi eğitim sistemleri ve okulları ile ilgili çeşitli sunumlar yaptılar.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından da İmam Hatip modeli ve Türkiye'de din öğretiminin tarihsel serüveni anlatılarak katılımcıların bilgilendirilmesi sağlandı. Program esnasında bundan sonraki süreçte ortak projeler üretilmesi gerekliliği vurgulandı. Katılımcılar, "Türkiye'nin din öğretimindeki tecrübesi bizim için çok önemli zira bu konuda oldukça ciddi yol alınmış durumda. Bizler de ülkemizde İHL modelini uygularsak, belki 10 yıl sonra bizimde İHL'li bir Cumhurbaşkanımız olabilir" dediler.

Program Türkiye Maarif Vakfı ve Milli Eğitim yetkililerinin sunumlarıyla yoğun bir şekilde devam ediyor. 5 Mayıs 2017 Cuma günü İstanbul gezisiyle noktalanacak programın sonraki etabının, bir Balkan ülkesinde yapılması kararlaştırıldı.