Uluslararası Maarif Okul Öncesi Programı ve Kullanacağı Kitaplar Tanıtıldı
Uluslararası Maarif Okul Öncesi Programı ve Kullanacağı Kitaplar Tanıtıldı

Uluslararası Maarif Okul Öncesi Programı ve Kullanacağı Kitaplar Tanıtıldı

Ocak 05, 2024


Türkiye Maarif Vakfı kuruluşunun yedinci, Cumhuriyetin 100. yılında, uzman akademisyenlerin ve eğitimcilerin katkılarıyla iki yıldır sürdürülen çalışmalar sonucunda geliştirdiği Uluslararası Maarif (IM) Okul Öncesi Programını ve kitaplarını tamamlandı.


Geçtiğimiz iki ay içinde önce dünyanın altı kıtasından uluslararası eğitimcilerin; eğitimdeki değişim ve trendleri tartıştığı platform olan İstanbul Eğitim Zirvesini yapan, ardından Türk Maarif Ansiklopedisini tanıtan, hemen sonrasında da Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumunu gerçekleştiren Türkiye Maarif Vakfı, şimdi de hazırladığı ve sekiz ülkede kabul alıp uygulanmaya başlayan Uluslararası Maarif (IM) Okul Öncesi Programını tanıttı.


Çocukların yaratılıştan sahip oldukları özelliklerden ilham alınarak hazırlanan Program; insanlığın ortak birikimi ve 21. Yüzyıl becerileri doğrultusunda çocukları merak eden, araştıran, sorgulayan, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve kültürlerarası duyarlılığa sahip erdemli insanlar olarak yetiştirmeyi hedefliyor.


Sekiz ülke bu programı uyguluyor

Uluslararası Maarif Programının ilk basamağını oluşturan IM Maarif Okul Öncesi Programı, Vakfa bağlı olarak altı kıtada faaliyet gösteren Uluslararası Maarif Okullarında, uluslararası eğitim ihtiyaçlarını karşılayan nitelikli standartları, kültürlerarası uyumu destekleyen içerikleri ve uygulamada kolaylık sağlayan esnek yapısı ile ülkelerin dikkatini çekmekte ve başarıyla uygulanmaktadır. Program 2023 itibariyle Romanya, Kuzey Makedonya, Mali, Cibuti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moritanya, Togo, Kongo’da ülke eğitim bakanlıkları tarafından kabul alarak uygulamaya geçmiş bulunuyor.


Maarif Vakfı eğitime yeni bir soluk getirecek

Aktif olarak 52 ülkede 470 eğitim kurumu ve 52 bin öğrencisiyle ülkemizin eğitimde dünyaya açılan penceresi olan Türkiye Maarif Vakfının Cumhuriyetimizin 100. Yılında uluslararası eğitimdeki özgün ve nitelikli çalışmalarının sonuncusu olan IM Okul Öncesi Programı, kapsayıcı yapısıyla ülkelerde yaygınlaşmaya devam etmektedir.


BM’nin okul yaşına gelmiş her çocuğa nitelikli eğitim hedefi ve ülkelerin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı doğrultusunda TMV, Anadolu irfanı ile insanlığın ortak birikimini esas alarak kuruluşunun altıncı yılında IM eğitim programlarını hazırlamış bulunuyor. Bu programın ilk basamağı olan ve sekiz ülkede kabul alan okul öncesi programı, ortaöğretim ders kitapları, her düzeyde Türkçe öğretim kitapları, Türk Kültür ve Medeniyeti Dersi ve Türk Maarif Ansiklopedisi gibi çalışmalarla ülkemizin eğitim ve kültürdeki geleceğine katkı yapmaktadır.


“IM Eğitim Modeli, erdemli insan yetiştirmeyi hedefleyen programdır”

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün'ün ev sahipliğindeki tanıtıma, üniversite rektörleri, akademisyenler ve eğitimciler katıldı.


TMV Başkanı Akgün, vakfı "Türkiye'nin eğitimde yurtdışına açılan kapısı" olarak tanımlayarak, 52 ülkede edindikleri eğitim tecrübesi ve Türkiye'nin eğitim birikimini sentezleyerek Uluslararası Maarif Programını geliştirdiklerini söyledi.


Kısa adı IM olan Uluslararası Maarif Programı'nın çeşitli ülkelerde uygulanmaya başlandığı aktaran Akgün, "IM Eğitim Modeli, ilmini ve irfanını insanlığın barış ve huzuru için kullanacak erdemli insan yetiştirmeyi hedefleyen programdır. IM Eğitim Programları, geçmişleri, yetenekleri ve özellikleri fark etmeksizin tüm öğrencilerin kaliteli eğitime eşit erişimlerini ve öğrenme ortamında kendilerini değerli ve desteklenmiş hissetmelerini sağlayan uygulamaları ifade eder." diye konuştu.


Akgün, 52 ülkede 50 bini aşkın öğrenciye eğitim verdiklerini belirtirken, hazırladıkları programın 8 ülkede eğitim bakanlıklarının resmi onayı ile uygulandığını, diğer ülkelere de başvuruda bulunduklarını ve sürecin devam ettiğini aktardı.


Yurt dışındaki okullarında Türkçenin öğretilmesi için de çalışmalar yaptıklarını kaydeden Akgün, Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında uluslararası dil öğretimi standartlarına uygun, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan müfredat hazırladıklarını, mezun öğrencilerinin en az B2 seviyesinde Türkçe kullanma becerisine sahip olarak mezun olmalarını hedeflediklerini bildirdi.Akgün'ün ardından Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben, IM Uluslararası Maarif programını tanıttı.


Maarif eğitim modelinin sabitesinin Erdemli İnsanlar yetiştirmek olduğunu ifade eden Türkben, IM müfredat, materyal, formasyon ve ölçme değerlendirme süreçlerinin öğrenen profili çerçevesinde, erdemli insan profili ile etkileşim halinde olduğunu belirtti.


TMV Okul Öncesi Koordinatörü Şule Toyran, projenin detaylarını içeren bir sunum yaptı.Daha sonra Türkiye Maarif Vakfı Okul Öncesi Koordinatörlüğü bünyesinde uzman akademisyenlerin ve eğitimcilerin katkılarıyla 2 yıllık çalışma sonunda hazırlanan IM Programı, program kapsamında 4 dilde hazırlanan 120 ders kitabı, eğitim materyalleri ve sınıf tasarımları katılımcılara tanıtıldı.