Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopya'nın Tigray Bölgesinde Okul Açıyor
Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopya'nın Tigray Bölgesinde Okul Açıyor

Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopya'nın Tigray Bölgesinde Okul Açıyor

Ağustos 07, 2023

Türkiye Maarif Vakfı, iç savaş sonrası barışın sağlandığı Etiyopya’nın Tigray bölgesinde ilk kez okul açıyor. Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkan, Tigray’a yapılan ziyaret sonrası okulun açılması için gerekli lisansları aldıklarını belirtti.

Kayıtlar Kasım’dan Sonra Başlayacak


Eğitimden sorumlu Tigray Bölgesi Sosyal Kalkınma Kabine Sekreterliği Başkanı ve eski Mekele Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kindeya Gebrehiwot ile görüştüklerini belirten Özkan, “Tigray'da iç savaş sonrası Türkiye ile yeni bir ilişki kuruluyor ve Türkiye, barışa katkı sağlamak istiyor. Bu anlamda Türkiye ilk kez Tigray’da okul açıyor.” ifadesini kullandı.


Bu ziyaretin, Türkiye’nin Tigray bölgesine verdiği önem ve ciddiyeti gösterdiğini, bölgedekiler tarafından da bu şekilde algılandığını vurgulayan Özkan, söz konusu ziyaretle okulun açılması için gerekli olan resmi lisansları aldıkları bilgisini paylaştı.

Özkan, “Bölgedeki görüştüğümüz yetkililer, Türkiye Maarif Vakfının ve Türklerin Tigray’da okul açmasından memnun olduklarını dile getirdi. Biz de okul için kayıt hazırlıklarına başladık. Kasım ya da aralıktan sonra kayıtları almaya başlayacağız.” diye konuştu.


Etiyopya’da 18 Okul

Özkan, “Etiyopya’da Harar, Addis Ababa ve şimdi de Mekele’de okulumuz var. Neredeyse 60 ülkeden öğrencimiz bulunuyor. Dolayısıyla Etiyopya’daki faaliyetlerimiz Afrika’daki en geniş faaliyet alanlarından bir tanesi.” ifadelerini kullandı.


Afrika’da barış süreçlerine Türkiye’nin katkı sunduğuna dikkati çeken Özkan, şunları kaydetti:

“Çatışma bölgelerinde barış sağlandığında insanlar geleceklerini düşündükleri için genelde eğitime daha çok önem veriyor. Tigray’da insanların en değer verdiği şeylerden biri de eğitim. Türkiye Maarif Vakfı, Türkiye’nin yurt dışındaki en önemli yumuşak güç unsurlarından birisi. Özellikle karşılıklı ilişkileri geliştirme ve derinleştirmede önemli bir rol oynuyor. Sadece öğrenciler değil ailelerine ve bölge insanına da dokunuyor. Dolayısıyla Türkiye’nin sahadaki ilişkilerini geliştiren bir sosyal ağ görevini yürütüyor.”


Türkiye Maarif Vakfının Etiyopya’da 18 okulu ve yaklaşık 2 bin 300 öğrencisi bulunuyor.