Kosova Maarif Öğrencisi, Bilimde Dünya İkincisi
Kosova Maarif Öğrencisi, Bilimde Dünya İkincisi

Kosova Maarif Öğrencisi, Bilimde Dünya İkincisi

Temmuz 28, 2023


Uluslararası eğitim sahasında Türkiye adına 51 ülkede başarılı eğitim faaliyetleri yürüten ve dünyada Türkçe ve Türk Kültür ve Medeniyetini öğreten Türkiye Maarif Vakfının Kosova’daki Öğrencileri Paris'te düzenlenen ve dünya genelinde 400’ü aşkın öğrencinin katıldığı Uluslararası Stem Olimpiyatları'nda dünya ikinciliği, 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz ve 1 onur madalyası aldı.


Kuruluşunun yedinci yılında altı kıta, 51 ülke ve 447 eğitim kurumu ile ülke yönetimleri ve halklarının büyük beğenisini kazanarak ülkemiz adına uluslararası eğitimde büyük bir açılım yapan Türkiye Maarif Vakfına bağlı okullardan dünya başarıları gelmeye devam ediyor.

Daha önce Pakistan, Afganistan, Moritanya, Senegal, Sudan, Irak Erbil gibi ülkelerdeki ulusal sınavlardan birinciler çıkarken, son olarak da Kosova Uluslararası Maarif Okulları öğrencileri Paris’te düzenlenen Uluslararası Stem Olimpiyatları'nda bilimde dünya ikinciliği, matematik ve kodlamada altın, gümüş ve bronz madalyalarla aldı.


Kosova Uluslararası Maarif Okulları Priştine şubesinde okuyan öğrenciler, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Uluslararası Stem Olimpiyatları'nda dünya ikinciliği, 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz ve 1 onur madalyası aldı.

Türkiye Maarif Vakfından yapılan açıklamaya göre, Paris'te düzenlenen Stem Olimpiyatları'nın büyük finalinde Priştine şubesi öğrencisi Kushtrim Kajoshi bilim kategorisinde dünya ikincisi oldu.


KOSOVA’DA MAARİF’İN ALTIN MADALYA HEYECANI


Kosova Uluslararası Maarif Okulları, Stem Olimpiyatları'nda en çok madalya ve ödül kazanan okullar arasında yer alıyor. Buna göre kodlama kategorisinde Ron Shllaku altın madalya, bilim kategorisinde Emir Lezi altın madalya, Erta Tejeci gümüş madalya, Fatbardh Mulaku bronz madalya, matematik kategorisinde Ron Shllaku altın madalya, Kushtrim Kajoshi gümüş madalya ve Omar Gashi onur madalyası alması Kosova’da ve Maarif Okullarının bulunduğu Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bosna, Romanya gibi Balkan ülkelerdeki Maarif ve eğitim camiasında da büyük yankı uyandırdı. Ülkelerine altın madalyalarla dönen Maarif öğrencileri, Kosova Havaalanında coşkuyla karşılandı ve Kosova medyası Maarif öğrencilerinin başarısına büyük yer verdi.


Türkiye Maarif Vakfı Kosova Ülke Temsilcisi Oğuz Hamza Yılmaz, öğrencilerdeki yüksek potansiyele dikkat çekerek, “Bizim işimiz onlara kapı açmak. Öğrencilerimiz, öğretmenlerinin, okul yöneticilerinin değerli destekleri dahilinde bu büyük başarıya imza atarak hepimizi gururlandırmıştır. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.


BİLİM VE TÜRKÇE’NİN ADRESİ MAARİF OKULLARI


Kosova Maarif Okulları, bu yıl ayrıca Uluslararası Stem Olimpiyatları, Hippo İngilizce Dil Olimpiyatı, First Robotic Competetion, Kanguru Matematik Olimpiyatları gibi yarışmalarda önemli başarılar kazanarak, ulusal ve uluslararası arenada Kosova ve Maarif Okullarının adını gündeme taşıdı.

Stem Olimpiyatları'nın finali ise, 18-23 Temmuz'da Fransa'nın başkenti Paris'te dünyanın dört bir yanından 400'ü aşkın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Asya, Afrika, Balkanlar, Kuzey ve Güney Amerika ile Avustralya’da okulları bulunan Türkiye Maarif Vakfı, Yurtdışı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa ve Batı ülkelerinde de Türk çocuklarının ana dilleri Türkçe, ülkelerindeki akademik başarıları ve Türkiye ile kültürel aidiyetlerine katkı için de 13 ülkede 22 Eğitim Merkezi ile faaliyet gösteriyor.