Belgradlılar Çocuklarını Maarif Okullarına Emanet Ediyor
Belgradlılar Çocuklarını Maarif Okullarına Emanet Ediyor

Belgradlılar Çocuklarını Maarif Okullarına Emanet Ediyor

Mayıs 25, 2023

Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özdil ve Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy Vakfa bağlı Belgrad’daki okulları ziyaret etti.

Büyükelçi Aksoy yaptığı açıklamada, Maarif Okullarının son derece prestijli eğitim kurumları olduğunu ve öğrenci sayısının 700’ü aştığını söyledi.

Öğrencilerin iyi koşullarda eğitim gördüğünü aktaran Hami Aksoy, “Türkiye Maarif Vakfı 52 ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye’yi yurt dışında son derece güzel bir şekilde temsil ediyor. Biz de Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği olarak onlarla dayanışma içinde kol kola çalışıyoruz. Sık sık bu okullarımızı ziyaret ediyoruz, öğrencilerimizle bir arada oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sırbistan ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin, tarihin en iyi seviyesinde olduğunu belirten Hami Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da son Sırbistan ziyaretinde bunu dile getirdiğini söyledi.

Aksoy, FETÖ ile mücadele konusunda Sırbistan’ın Türkiye'ye güçlü destek verdiğini, terör örgütü üyelerine barınma imkânı tanımadığını belirterek, bu konuda Sırbistan hükümetine teşekkür etti.


“Sırbistan'da öğrenci sayımızda artış bekliyoruz”


Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Özdil de okulların öncelikli olarak Balkan ülkelerinde açıldığını ve Sırbistan’ın da FETÖ iltisaklı okulu kapatan tek Balkan ülkesi olduğunu aktardı.

Sırbistan makamlarının isteğiyle okullarının Belgrad'da eğitim verdiğini kaydeden Özdil, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yıldan itibaren Sırbistan’ın çok kimlikli, çok kültürlü yapısının en önemli temsilcisi olan Novi Pazar şehrinde de faaliyetlerimize başlayacağız. Orada da bir anaokuluyla, Novi Pazar halkına hizmet edeceğiz. Sırbistan’da öğrenci sayımızda artış bekliyoruz. İlkokulumuzdaki öğrenciler büyüdükçe okulumuz da büyüyor. Anaokulları zincirinde de şu anda zaten Belgrad’ın en iyi üç okul zinciri arasındayız. Orada da hem kapasitede hem kalitede bir yükselmeyi, gelişmeyi öngörüyoruz. Sırbistan’da Türkiye’ye, Türk kurumlarına, Türklere karşı büyük bir güven duyuluyor. Dolayısıyla bizim bu okulları devralmamızdan itibaren okullara olan rağbet de arttı. Belgradlılar Türk kurumlarına, çocuklarını gönül rahatlığıyla emanet ediyorlar.”