2. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu
2. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu

2. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu

Aralık 14, 2023


Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Tiran New York Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Türk Dil Kurumu (TDK) iş birliğinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen "2. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu" başladı.
İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası'nda düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan TMV Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Vakıf olarak Türkçe öğretimine büyük önem verdiklerini, Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumunun da bunun bir göstergesi olduğunu; bu yıl ikincisi düzenlenen sempozyuma ilginin arttığını ifade etti.
Sempozyumu kurumsallaştırarak her yıl farklı ülkelerde devam ettirmeyi düşündüklerini belirten Akgün, Vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Vakfın, kurulduğu 2016 yılından bu yana Asya'dan Afrika'ya, Kuzey Amerika'dan Avrupa'ya, Güney Amerika'dan Avustralya'ya kadar 67 ülkede ofis açtığını, 107 ülkede resmî temaslarını devam ettirdiğini anlatan Akgün, 52 ülkede 460 eğitim kurumuyla yerli eğitim anlayışlarını uluslararası alanda Türkiye adına devam ettirdiklerini kaydetti.
Akgün, uzmanlık alanlarının K12 kapsamında örgün eğitim olduğunu ve anaokulundan lise sona kadar eğitim faaliyeti yürüttüklerini dile getirdi.

 

Birçok ülkede açtıkları eğitim merkezleri vasıtasıyla farklı ihtiyaçlara da cevap vermeye çalıştıklarını dile getiren Akgün; Avrupa, Balkanlar ve Asya-Pasifik bölgelerinde yoğunlaşan 21 ayrı eğitim merkezinde Türkçe öğretiminin yanı sıra Türk kültürü ve medeniyetinin tanıtımına yönelik kurslar açarak öğrencilerin akademik gelişimine destek vermeye çalıştıklarını ifade etti. Bunun yanında farklı ülkelerdeki üniversiteler bünyesinde Türkiye Araştırmaları Merkezlerine ya da Türkoloji bölümlerine aktif destek verdiklerini belirtti.

 

Akgün, Türkçe'nin öğretilmesi, Türk kültürü ve medeniyetine dair değerlerin dünyaya doğru bir şekilde anlatılmasının önemli olduğunu belirterek Vakfın bu amaç doğrultusunda Türk Kültürü ve Medeniyeti Müfredatının hazırlandığını ifade etti.
"BALKANLAR ÖNEM VERDİĞİMİZ BİR COĞRAFYA"

 

Prof. Dr. Akgün, Balkanlar'ın önem verdikleri, büyük ve kıymetli bir coğrafya olduğunu, Vakfın bu coğrafyada açtığı eğitim kurumlarıyla faaliyetlerine devam ettiklerini ifade etti. Balkan ülkeleriyle uzun ve ortak bir tarihî tecrübelerinin olduğunu dile getiren Akgün, şöyle devam etti:

 

"Osmanlı Devleti, Türklerin olduğu kadar tüm Balkan halklarının da ortak devleti sayılır. Balkanlar ile Anadolu arasındaki bu köklü tarihî ilişkilerin bir sonucu olarak Türk ve Balkan milletleri arasında inanç, dil, kültür, edebiyat, sanat, zanaat, folklor, mimari ve musiki gibi çeşitli alanlarda etkileşime dayalı ortak bir üretim ve birikim hasıl olmuş, bu sayede ikili münasebetler sıkı bir şekilde günümüze kadar devam etmiştir."

 

Akgün, Balkanlar'da açılan Türk okullarına değinerek, şunları kaydetti:

 

"Bazen Türk okulları vasıtasıyla gittiğimizde, 'Türkler Balkanlar'a geri mi dönüyor?' tartışmaları oluyor. Hayır, Türkler Balkanlar'dan hiç gitmedi ki. Dil, kültür ve insani bağlarla hep oradaydık. Onlar da buradaydı. Bazen konuşuyoruz, Türkiye'de Arnavutluk'tan çok Arnavut, Bosna'daki Boşnaklardan çok Boşnak olduğu söylenir. Onlar buradaydı, biz de oradaydık, hiç gitmedik ki. Bazen siyasi olarak ilişkiler zayıflayabilir ama halktan halka, gönülden gönle, kültürel ilişkiler hep devam etti."
"TÜRKÇE, ÖĞRETİLMESİ GEREKEN BİR DİL"

 

Türkiye Maarif Vakfına bağlı olarak faaliyet gösteren Tiran New York Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Güneş de 2002'de kurulan ve 2018'de Türkiye Maarif Vakfına katılan üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
TDK Başkan Yardımcısı Dr. Ömer Gök ise dünya dili olma yolunda ilerleyen Türkçenin son yıllarda yabancı dil ve ikinci dil olarak öğretiminin de önem kazandığını belirtti.
Açılış konuşmalarının ardından, İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Balcı'nın başkanlığındaki oturumda Prof. Dr. Mustafa İsen ile Prof. Dr. Tuba Durmuş "Geçmişten Günümüze Balkanlarda Türk Edebiyatı" başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdi. Prof. Dr. İsen konuşmasında, Türk edebiyatının tarihsel süreci hakkında bilgi verdi.

“SEMPOZYUMA 20 FARKLI ÜLKEDEN ARAŞTIRMACILAR VE AKADEMİSYENLER KATILIYOR”

 

İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde "Kültürel Etkileşim" temasıyla düzenlenen sempozyumla, Türkçe öğretimi ve Türkoloji faaliyetleri başta olmak üzere sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında Balkanlar'a yönelik çalışan bilim insanlarının bir araya getirilmesi, kültürel bağlamda ortaya konulan eserlerin, çalışmaların ve etkileşimlerin tespit edilmesi, yapılan araştırmaların değerlendirilerek kamuoyunun istifadesine sunulması amaçlanıyor.

 
İlki Arnavutluk'ta gerçekleştirilen sempozyuma Hırvatistan, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Romanya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Yunanistan, Kırgızistan ve Kazakistan'ın da aralarında bulunduğu 20 ülkeden akademisyen ve araştırmacılar katılıyor.

 

Sempozyumda, "Anadolu'dan Balkanlar’a Kültürel Etkileşim", "Dil ve Edebiyatta Kültürel Etkileşim" başlıklı oturumların yanı sıra Balkan Türkologları, eserler özelinde yapılan edebiyatta kültürel etkileşim incelemeleri, Balkan dillerinde yaşayan Türkçe kelimeler, Balkanlar'da Türkçe öğretimi ve ritüeller gibi konuların inceleneceği oturumlar gerçekleştirildi.