Yurt dışı üniversiteye 'Maarif Ajansı' geliyor

21.10.2018

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Mustafa Göksu, Yenişafak Gazetesi'nde Yasemin Asan'a verdiği "Türkiye Maarif Vakfı gençlere kalkan olacak" başlıklı röportajda Türkiye Maarif Vakfı ve "Maarif Ajansı" hakkında bilgiler verdi.

Yenişafak Gazetesi'nde yayınlanan röportajda şu ifadelre yer verildi:

Maarif Vakfı, FETÖ ile mücadele başta olmak üzere yurt dışına üniversite için çıkan gençleri kötü sürprizlere karşı korumak için ‘ajans’ kuruyor. Ajans, Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı yabancı öğrencilere de rehberlik edecek.

Okul, üniversite, yurt, kültür merkezleri açarak Türkiye dışında FETÖ ile mücadelenin önemli unsurlarından olan Maarif Vakfı, yeni bir yapılanmaya gidiyor. Vakıf, FETÖ ile mücadele ve Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağını oluşturmak için Maarif Ajansı’nı kuruyor. Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Mustafa Göksu, ajansın çalışma şeklini anlatırken öğrenci eğitim danışmanlığı yapan firmaların tedirgin olacağı bir durum olmayacağına dikkat çekti.

Göksu, şunları söyledi:

"Maarif Ajansı öğrenci getirmeye ve göndermeye yardımcı olacak. Türkiye’nin değişik yerlerinden gidip başka ülkelerde okumak isteyenlere danışmanlık hizmeti verecek. Bu danışmanlık hizmeti ile herkesin bütçesine, bölümlere göre üniversite kataloğu şeklinde web sayfasını oluşturacağız. Ofisimiz olacak. Öğrenci, web sayfasına girdiğinde hangi ülkede, hangi bölümler var, ücreti nedir, yurt var mı hepsinin bilgisini alabilecek.

Okullarla anlaşılacak

Bazı okullarla anlaşma yaparak okul ücretinden muaf tutacağız.Özellikle kız anne babaları çocuklarını emin ellere gönderip okumasını istiyor. Tam burada Maarif devreye girecek. Çocuklara yardımcı olacağız. Bunlara burs vermeyeceğiz, kendi imkanları ile gidecekler. Ancak bazı bölgelere gönderdiğimiz kişilerin, bazı imkanlarını sağlayacağız. Bu kişilerin önlerini açacağız. Okuduktan sonra bulundukları ülkelerin uzmanları olacaklar. Dil bilen ve o bölgeleri bilen yetişmiş insan olacak.

Türkiye'yi tanıtan iyi pazarlamacılar olacaklar

(Türkiye’ye gelecek yabancı öğrenciler) Kendi imkanları ile gelecekleri Türkiye’deki üniversitelerle tanıştıracağız.Anadolu’nun değişik üniversitelerine de öğrenci yollayacağız. Dış dünyayı, ülkemizin değişik parçaları ile tanıştırmış olacağız. Gelen öğrenciler Türkiye’yi sadece Ankara, İzmir, İstanbul’dan ibret bilmeyecek.O şehirde yaşayanlar, o şehrin ürettiğini de kendi ülkelerine de ticari olarak tanıtan bir pazarlamacı olacaklar. Türkiye’yi bizim elimizden doğru tanısınlar istiyoruz ve ülkemizin gönül elçileri olup ticaretine, kültürüne, siyasetine katkıda bulunsunlar."

'Türk okulu' imajını FETÖ'nün elinden kurtardık

Maarif Vakfı’nın 15 binin üzerinde öğrencisi, iki üniversitesi, 16 yurdu ve 162 okulu bulunduğunu söyleyen Göksu, “Açtığımız okullarda çok hızlı ilerlemek istemiyoruz. Elimizdeki okullardaki çocukları akademik olarak daha yüksek seviyelere çıkarmak ve aldığımız okulları ülkemizin üzerine mali külfet oluşturmamak için kendi kendini kurtarır hale getirmesini istiyoruz. 15 ülke, FETÖ’yü terör örgütü ilan etti ve okullarını Maarif Vakfına devretti. 40 ülkede okul açma operasyonumuz ve bazı ülkelerde de mahkemeler devam ediyor. FETÖ okullarının devrilmesinin mümkün olmayan yerlerde Maarif, okul açarak Türk okulu imajını FETÖ’nün elinden kurtardık" dedi.

FETÖ gayri ahlaki propaganda yürütüyor

FETÖ okullarını teslim alındığında bazı yerlerde çok gayri ahlakı propaganda yürüttüklerinin altını çizen Göksu, kendilerinin hiçbir zaman çizgilerinden şaşmadan, yalan söylemeden, abartmadan yapacaklarını anlatarak doğru olarak orada kalmak istediklerini ifade etti.

Türkiye'nin değerlerini aktarıyoruz

Anaokulundan liseye kadar okul açtıklarını hatırlatan Göksu, “Yurtlar açıyoruz. Maarifin imajına yakışır yurtlar açıp o bölgedeki okuyan öğrencileri yurdumuzda barındırarak Türkiye’ye gönül elçileri yetiştiriyoruz. Üniversiteler açmaya başladık. Bunun dışında ne üniversite ne de okul açmadığımız yerlerde Maarif Eğitim Merkez’leri açıyoruz. Burada dil kursları açıyoruz. Türk sinema günleri, seminerler yapıyoruz, Türkiye’ye okumaya gelenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. O ülkede daha sonra okul, yurtlar açacağımız zaman merkezi oluşmuş oluyor. Türkiye her coğrafyada ümit kaynağı ama her zaman şartlar uygun olmuyor. En azından kültür merkezi ile insanlara dokunuyor. Maarif en az bütçe ile en fazla insana dokunmak istiyoruz. Türkiye’nin değerlerini en doğru şekilde aktarıyoruz. Bu şekilde de FETÖ ile mücadele ediyoruz ” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Video Title