Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Makedonya Maarif Okulları Açılış Töreni Kalkandelen’deki Kampüste Gerçekleştirildi

05.05.2018

Türkiye Maarif Vakfı Makedonya Maarif Okulları açılış töreni Kalkandelen’deki kampüste gerçekleştirildi. Açılışa Balıkesir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, TMV Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, TMV Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaltılı, Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, Halkbank Makedonya Müdürü Bilal Sucubaşı, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, Milli Güvenlik Konseyi Üyesi Furkan Çako, TMBH Başkanı Erdoğan Saraç, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

“Önceliğimiz Çocuklara Kaliteli Eğitim Vermek”

Açılış programında konuşan TMV Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Türkiye Maarif Vakfı olarak son birkaç yıl içerisinde dünyanın farklı bölgelerinde okul açtıklarını, farklı okulları devraldıklarını ve küresel çapta bir eğitim markası olmaya başladıklarını söyledi. Afrika’dan ABD’ye, Balkanlar’dan Avustralya’ya kadar farklı kıtalarda Maarif Okulları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Akgün, “Balkan topraklarına geldiğimiz zaman biz farklı bir ülkeye gittiğimizi hissetmiyoruz. Burada açtığımız okul bu açıdan bizim için ayrıca önemli ve anlamlıdır.” şeklinde konuştu.

TMV hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Akgün, “Maarif Vakfı 2016 yılında Türkiye’de TBMM tarafından çıkarılan bir kanunla kurulan milli bir vakıftır. Kaynaklarımız son derece açık ve şeffaf olup yaptığımız tüm faaliyetler devletimizin gözetimi altındadır. Bu coğrafyada daha önce okul açıp sonra 15 Temmuz’da büyük travmalar yaşatan vakıflarla karıştırmayın. Biz tam da bu tür yanlış işlerin yapılmasına engel olmak için buradayız ve eğitimin çocuklarımızın geleceği için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. İdeolojik, siyasi veya dini anlamda gizli hiçbir ajandamız yoktur. Yaptığımız tüm eğitim faaliyetleri son derece şeffaf bir şekilde yönetilecektir. Tek bir önceliğimiz vardır, o da çocuklarımıza kaliteli, nitelikli eğitim vermektir.” ifadelerini kullandı.

“Burası Bizim Olduğu Kadar Sizlerin Okuludur”

“Biz ne yaptığımızı biliyoruz ve Makedonya’daki toplumun tüm renkleriyle birlikte çalışmak için buradayız” diyen Akgün, Makedonya Eğitim Bakanlığı ile de çok yakından çalışacaklarını ve Maarif Okulları’ndaki iyileştirmeleri Makedonya hükümeti ile işbirliği içinde yapacaklarını kaydetti. Kalkandelen’de devir teslim töreninin gerçekleştiği okulların Maarif Vakfı’nın Makedonya’daki ilk okulu olduğunu fakat son okulu olmayacağını belirten Akgün, “Bu bölgenin hassasiyetlerini biliyoruz. Bizim için başkent Üsküp’te de olmak son derece önemlidir ve orada da okullarımızı açacağız” dedi.

Gerek Balkanlar’daki diğer okullar gerek Türkiye’deki okullar ile Kardeş Okul Projelerini devreye sokacaklarını ve böylece daha mezun olmadan öğrencilere kendi kariyer planlamalarını yapmak için çok ciddi destek vereceklerini belirten Akgün, “Bu okulu şu ana kadar maddi manevi gayretlerimizle alınmasını sağladık, bundan sonra yaşatacak olan ise buraya gelen siz çok değerli misafirlerimiz, Makedonya toplumunun farklı renklerini temsil eden siz sivil toplum kuruluşları yetkililerisiniz. Burası bizim olduğu kadar sizlerin okuludur. Burayı yaşatmak, güçlendirmek her anlamda sizlere emanet edilecek bir konudur” açıklamalarında bulundu.

“Türkiye Büyük Bir Ülkedir”

Makedonya Maarif Okulları açılış programında konuşan T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Türkiye-Makedonya arasında çok güçlü kadim bir dostluk bağı olduğunu söylerken, “Bizim buradaki görevlerimizden biri bu kadim bağı ilerilere götürmektir” dedi. Büyükelçi Kara, “Türkiye büyük bir ülkedir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde daha da üst seviyeye ulaşmak içinde elinden gelen çabaları göstermektedir. Maalesef FETÖ’nün buralarda da olduğunu biliyoruz. Devletimizin buradaki esas eğitim kurumu ise Türkiye Maarif Vakfı’dır.” açıklamalarında bulundu. Türkiye’nin Makedonya’ya her alanda desteklerinin olduğunu söyleyen Büyükelçi Kara, “Gelin hep birlikte çocuklarımızı bu okullara kaydettirelim. Yarın anne babalar olarak evlatlarımızın terörist olarak yetişmesini istemiyorsak bu okullara verelim.” çağrısında bulundu.

Açılış töreninde konuşan Balıkesir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı, “Bizler çok iyi biliyoruz ki bizi birbirimize bağlayan bağlar çok köklü, çok derin ve çok sağlam. Bizlerin tek yapmaya çalıştığı yılların bize verdiği bu güçlü bağları evlatlarımıza aktarabilmek. Ve inanıyoruz ki dostluğun ve kardeşliğin hakim olduğu bu topraklarda, işte bu okullarda yetişen çocuklar inşallah tüm dünyaya dostluğu, kardeşliği insanlığı öğretecekler” dedi.

Bugünün çok önemli hayırlı bir gün olduğunu ifade eden Devlet Bakanı Adnan Kahil, eğitimin önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi. Birçok dış yatırım toplantılarında kendisine “Kaliteli eğitim kadronuz var mı?” sorusu geldiğini kaydeden Kahil, “Benim düşüncem şöyledir ki yüksek öğretim önemlidir ve kadroları yetiştiren unsurdur. Makedonya multi-etnik bir devlettir. Makedonya’da eğitim çok önemlidir ve inanıyorum ki Maarif Vakfı kalite üzerinde durursa çok ileri gidecektir” ifadelerini kullandı.

Makedonya Maarif Okulları açılış töreni sonrasında misafirler, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve TMV Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün önderliğinde okul binalarını gezdiler.

BENZER HABERLER

Video Title