Türkiye Maarif Vakfı, Medya Temsilcileriyle Buluştu

Ülkemiz adına yurtdışında eğitim faaliyetleri yürüten Türkiye Maarif Vakfı’nın Altunizade’deki genel merkezinde basın buluşması gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Akgün ve yönetim kurulu üyeleri Doç. Dr. Cihad Demirli ile Mahmut Özdil tarafından Vakfın icraatları hakkında bilgiler paylaşılarak, çalışmalara ilişkin sunum yapıldı.

Başkan Akgün, 2016 yılında kurulan Türkiye Maarif Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı dışında yurt dışında örgün eğitim kurumu açma yetkisine sahip bir kurum olduğunu hatırlatırken, yurt içinde eğitim faaliyetine dahil olmadıklarını anlattı.

Vakfın vizyon, misyon ve değerlerinden bahseden Akgün, insanlığın iyiliğini amaç edinen iyi ve güzel insanlar yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Emperyal hedeflerden uzak kucaklayıcı bir sistemle coğrafyaya ilim götürdüklerini belirten Akgün, Türk tarih ve geleneklerinde Batılılarda olduğu gibi emperyal gelenek bulunmadığına dikkati çekti.

Akgün, Maarif Okulları’nın nitelikli insan gücü yetiştirmeye ve okul çağına gelmiş her bir öğrencinin kolayca eğitime ulaşmasına hizmet ettiğini dile getirdi.

“Dünyaya açılırken temel hedefimiz en azından 2023 yılına gelindiğinde dünyada BM'ye üye olan 193 ülkenin yarısında eğitim öğretim alanında var olmamızı sağlamaktır” diyen Başkan Akgün, bu çerçevede 193 ülkenin çocuklarını kendi potansiyel öğrencileri olarak gördüklerini vurguladı.

Türkiye Maarif Vakfı’nı “Türkiye'nin dünyaya açılan eğitim penceresi” şeklinde tanımlayan Akgün, ülkemizin “eğitimin uluslararasılaştırılması” stratejisine hizmet ettiklerini ifade ederek 65 ülkede temsilciliklerin bulunduğunu, 41 ülkede Vakfa bağlı 317 eğitim kurumunun mevcut olduğunu ve halihazırda 36 bin 282 öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti.

Şu ana kadar 100 ülke ile resmî temas sağlandığına, anlaşma sağlanan ülkelerde çalışmalara başlanıldığına vurgu yapan Akgün, “18 ülkede FETÖ’den bize devredilen 219 okul var” değerlendirmesinde bulundu.

Akgün, FETÖ’den okulların devralındığı söz konulu ülkelerin Afganistan, Çad, Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Mali, Moritanya, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan, Tunus ve Venezuela olduğunu söyledi.

“FETÖ’nün 100 küsur ülkede 700 küsur eğitim birimi olduğu bilgisi var. Belgeye göre büyük çoğunluğu 350-400 civarı Batı ülkelerinde, özellikle de ABD’de. Geri kalan ülkelerde 350-400 civarında okuldan söz ediliyor” açıklamasını yapan Akgün, 700 küsur okulun her birinin ayrı bina ya da kampüste olduğu algının yanlış olduğunu belirtti.

“Bazen bir binada giriş katında ana sınıfı var, anaokulu müdürlüğü. İkinci katında ilköğretim okulu var... Diploma veren müdürlük bazlı, böyle düşünün. Bunlar tek tek (okul olarak) sayılıyor. FETÖ için de böyle bizim için de böyle. Tutarlılığı sağlamak için anlatıyorum bunu. Çünkü kafalar karışıyor. 700 ayrı bina mı var, kampüs mü var? Bu bilgiyi bizden başka yerde de bulamazsınız zaten. Bu kadar açık söylüyorum. Anaokulu müdürlüğü bir okul, ilköğretim müdürlüğü bir okul, lise müdürlüğü bir okul sayılıyor. Bazen bir okulda 3 okul sayılıyor. Dolayısıyla 700 küsur okul aslında çok büyük bir ihtimal, tabii elimizde bu rakam yok ama 300-350 civarında binadan oluşan bir yapı” diyen Prof. Dr. Akgün, FETÖ’ye bağlı okulların devrinde her ülkenin farklı tepki gösterdiğine işaret ederek; bazılarının okulları Türkiye Maarif Vakfı’na devrettiğini, bazısının kendi eğitim sistemi içerisine aldığını, kimisinin de okulları tamamen kapattığını dile getirdi.

FETÖ Okullarının Dışında 92 Okulu Hizmete Açtık”

Akgün, devralınanların dışında vakfın çeşitli ülkelerde 92 okul hizmete açtığının altını çizerek “Bugün itibarıyla toplam sahada çalışan 5 bin 554 personelimiz var. Bunların içerisinde öğretmenler, eğitim personelleri de mevcut. Çalışan personelimizin 414’ü Türkiye’den giden personel. Türkiye’den giden personel okullarımızda çalışan toplam personelin yüzde 7.4’ünü oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Akgün, Türkiye Maarif Vakfı’nın herhangi bir gizli ajandasının bulunmadığını vurgularken, Vakfın faaliyet yürüttüğü ülkelerde 3 yılda toplam 896 milyon lira harcadığını açıkladı.

Finansal sürdürülebilirliği önemsediklerini de söyleyen Akgün, okulları 2023 yılında finansal anlamda kendi kendine yeter hale getirmeyi planladıklarını kaydetti.

Akgün, bütçenin milletin vergilerinden oluştuğunu iyi bildiklerini, bu sebeple fazladan bir kuruş harcamamak için gece gündüz çalıştıklarını sözlerine ekledi.

BASIN BULUŞMASININ MEDYA ETKİSİ

Video Title