Türkiye Maarif Vakfı Arnavutluk’ta Yeni Okul Açtı

16.09.2019

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da okulları bulunan Türkiye Maarif Vakfı, Elbasan şehrinde de yeni bir liseyi hizmete sundu.

Ülkede 2019-2020 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Elbasan’daki Türkiye Maarif Vakfına bağlı “IMS High School Elbasan” isimli yeni okulda tören düzenlendi.

Törene Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Aşkın Asan, Elbasan Belediyesi Başkan Yardımcısı Ervin Saraçi, Türkiye Maarif Vakfı Arnavutluk Direktörü Fatih Cankurt, Elbasan Valiliği Genel Sekreteri Eva Bica da katıldı.

Asan, burada yaptığı konuşmada, en büyük amaçlarının Türkiye ile Arnavutluk arasındaki kardeşliği sürdürmek olduğunu belirterek, Türkiye Maarif Vakfı’nın öğrencilerini dünyanın da ihtiyacı olduğu şekilde çok iyi yetiştirdiğini ifade etti.

Türkiye Maarif Vakfı’nın, Türkiye’de yaşayan 81 milyon insanın iyi niyetleri ve derin sevgileri anlamına da geldiğini söyleyen Asan, 35 ülkede 300 okulu ve yaklaşık 30 bin öğrencileri olduğunu anımsatarak, yeni okulun ve öğrencilerinin de bu büyük ailenin bir parçası haline geldiklerini kaydetti.

Saraçi de uzun süreli iş birliğinin kurulmasına katkıda bulunmaktan gurur duyduklarını ifade ederek, Elbasan şehrinin eğitimi seven ve Arnavutça eğitime çok şey katmış bir yer olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Atakan Doğan ise törene katılamayan Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük’ün başarı dileklerini iletti.

Tiran’daki Maarif Okulları’nda da Eğitim Başladı

Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı Tiran’daki “New York High School” ve “New York Basic Education” okullarında da yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl öğrenci ve velilerinin yüzünde gözlemledikleri heyecan ve isteğin bu yıl daha da arttığını belirterek, “Bu heyecanın artışındaki en temel sebep birbirimize olan güvenimiz, birbirimize olan karşılıklı saygımız, sevgimiz ve birbirimize olan yüzyıllardır süregelene özel kardeşlik ve dostluk bağlarımızdır” dedi.

Maarif Okulları’nın, Arnavutluk eğitim sektörüne adım attıkları tarihten beri emin ve kararlı adımlarla ileriye yürüdüklerini vurgulayan Yörük, “Bu artış, Arnavutluk kardeşlerimizin Maarif Okulları’na duyduğu güvenin en somut göstergesidir” diye konuştu.

Buradaki törene de katılan Asan ise Türkiye ile Arnavutluk’un asırlardır güçlü bağlarla birbirine bağlı iki ülke olduğunu kaydederek, “Bu nedenle iki ülke arasındaki ilişkiler çok önemli” dedi.

Asan, eğitim alanında birçok değişiklikler yaşandığına işaret etti ve, “Bizim için de önemli olan bu değişikliklere ve gelişimlere öğrencilerimizi en iyi bir şekilde hazırlayabilmektir” ifadelerini kullandı.

Bu arada, yine Tiran’da faaliyet gösteren Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı “IMS Farm Kindergarten Albania” isimli anaokulunda da eğitim başladı.

BENZER HABERLER

Video Title