Türkiye Maarif Vakfı’nın Avrupa’daki İlk Okulu Eğitime Başladı

16.09.2019

Türkiye Maarif Vakfı’nın, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ilk okulu Romanya’nın başkenti Bükreş’te yeni eğitim yılına başladı.

2019-2020 eğitim-öğretim yılının açılışı dolayısıyla Bükreş’teki Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı “IMS of Bucharest”te tören düzenlendi.

Törene Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Romanya Milli Eğitim Bakanlığı Devlet Sekreteri İrina Kovacs, Romanya’daki STK temsilcileri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Büyükelçi Aramaz burada yaptığı konuşmada, Türkiye Maarif Vakfı’nın Türk eğitim modelinin tüm dünyada bayraktarlığını yapan bir kurum olduğunu ifade ederek, “Coşkulu bir şekilde açılan okulumuz aslında uzun dönemdir tüm vatandaşlarımız, soydaşlarımız, Rumen vatandaşları ve yabancı ülke vatandaşlarının beklentisini ortaya koymaktadır” dedi.

Prof. Dr. Birol Akgün de yaptığı açıklamada, Türkiye Maarif Vakfı olarak bir Avrupa Birliği ülkesinde açılan ilk okul olduğunu belirterek, mutluluğunu dile getirdi.

Okulun çok başarılı olacağını söyleyen Akgün, Bükreş’te çok büyük bir motivasyon olduğunu, Türkçe eğitime, Türkçe öğrenmeye, Türkiye ile kültürel bağlantıyı güçlendirecek olan böyle kurumlara yıllardır buradaki insanlarımız özlem duyduğunu kaydetti.

Bükreş’te okul açmaya iten sebeplerin başında Türk vatandaşlarının Türk okulu görmek istemeleri olduğunu da söyleyen Akgün, “Burada malum FETÖ’nün okulları da vardı. Biz bu okulu açarak bir anlamda Bükreş’teki çocuklarımızın FETÖ okullarına gitmesini de önlemeye çalışıyoruz. Ve okulumuza çok ciddi bir rağbet de söz konusu” şeklinde konuştu.

Türk okulu deyince Türkiye Maarif Vakfı’nın okullarının akıllara geleceğini belirten Akgün, soydaşlarımızın çok yoğun olarak yaşamış olduğu Köstence bölgesinde de okul açılması konusunda talepler olduğuna değinerek, gelecek yıl Köstence’de de okul açmak için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

BENZER HABERLER

Video Title