Türkiye Maarif Vakfı’ndan Erbil çıkarması

18.10.2018

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Erbil kentinde açılan Uluslararası Maarif Okulu'nun açılışı için gelen Türkiye Maarif Vakfı heyeti bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Göksu başkanlığındaki Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker’inde yer aldığı heyet Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

Heyetin ziyaretinde Irak ve IKBY'deki son gelişmeler başta olmak üzere eğitim alanındaki işbirliği imkanları ele alındı.

Türkiye ile IKBY ilişkilerinin tüm alanlarda daha da geliştirilmesine vurgu yapan Barzani, Türkiye'nin eğitim alanında zengin bir tecrübesi olduğunu ifade etti.

Görüşmede eğitim alanındaki işbirliğini ele alan Barzani, Türkiye'nin özellikle eğitim alanındaki tecrübesinden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

Türkiye'nin IKBY'deki eğitim kuruluşlarına yardım ve katkılarının önemli olduğunu kaydeden Barzani, IKBY'nin eğitim alanında her türlü yardıma açık olduğunu söyledi.

Türkiye heyetinin, Erbil Uluslararası Maarif Okulunun açılmasındaki katkılarından dolayı yerel yetkililere teşekkür ettiği belirtildi.

Heyet ayrıca, Erbil kentinde, IKBY’nin Eğitim Bakanı Piştivan Sadık ve Erbil Valisi Nevzad Hadi ile ayrı ayrı görüştü.

Temasların ardından Türkiye Maarif Vakfı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Sorumlusu Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Mustafa Göksu, vakfın bütün dünyada FETÖ'den kalma bazı okulları devraldığını hatırlatarak, devir işlemi gerçekleşmeyen okullara karşı ise alternatif okullar açmaya devam edeceklerini vurguladı.

Erbil Uluslararası Maarif Okulu'nun bu sene 570 öğrenciyle eğitim yılına başladığını belirten Göksu, "Okulun hem bölgede daha iyi tanınmasını hem de halklarımız arasında gönül elçileri yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda gönülle sınır coğrafyamıza öncelik veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Göksu, IKBY Eğitim Bakanı Sadık ile de bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyerek, şunları kaydetti:

"(Bakan Sadık) burada bu okulların geliştirilmesi ve daha çok okul açmamızı talep etti. Biz de eğer ilgili okullar devralınmadığı takdirde bu okullarımızın sayısını her geçen gün artırarak Erbil'de kardeşlerimizle gönül bağını daha çoğaltacağız."

Görüşmelerde Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Torpil ve Mustafa Çaltılı, vakfın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Koordinatörü Ramazan Turgut ile Irak Direktörü Muhammed Emin Şimşek ve diğer yetkililer katıldı.

Ardından AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Erbil Valisi Nevzad Hadi ile gazeteci Kemal Öztürk ve Nedim Şener'in de aralarında olduğu bir grup gazeteci okulu ziyaret etti. Vakıf yetkilileri tarafından ziyaretçilere okul hakkında bilgi verildi.

BENZER HABERLER

Video Title