“Türkiye Eğitim Fuarı”nın Altıncısı Sudan’da

04.01.2020

Türkiye Maarif Vakfı faaliyet yürüttüğü ülkelerde gerek kendi mezunlarının, gerekse diğer öğrencilerin üniversite eğitimlerini Türkiye’de almaları için çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu amaçla farklı ülkelerde icra ettiği Türkiye Eğitim Fuarı’nın altıncısı 3-4 Ocak 2020 tarihlerinde Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleştirildi.

Daha önce Mali, Sudan, Tunus, Irak ve Arnavutluk'ta yapılan etkinliklere 12 binin üzerinde öğrenci katılmıştı. Türk üniversitelerine kayıt koşullarının ve barınma imkanlarının tanıtıldığı fuarlar öğrenciler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 

Bu yılki organizasyona Türkiye’den Altınbaş Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ile Giresun Üniversitesi katılırken, Sudan’dan da 5 üniversite katıldı.

Geçen yıllarda yapılan faaliyetlerle Maarif Okullarından Türkiye'ye 300'ün üzerinde öğrenci getirildi. Ayrıca, başka okullarda okuyan 500’e yakın öğrenci de yine etkinlik vesilesiyle Türkiye’ye geldi. Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısını artırmayı amaçlayan Vakıf, bu bağlamda Türkiye'deki üniversitelerle iş birlikleri yapmaya da devam ediyor.
Fuara katılan öğrenciler 11 üniversitenin standına gelip üniversite yetkilileriyle birebir görüşebildiler.

Fuarlar Sayesinde Öğrencilerin İlk Tercihi Türkiye Oldu

Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan Uluslararası Maarif Okullarının ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuarda, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Torpil de hazır bulundu. Fuar sırasında Hartum ve bölgesinde bulunan üniversitelerle Türkiye üniversiteleri arasındaki eğitim iş birliklerini geliştirmek için görüşmeler yapıldı.
Türkiye Maarif Vakfının amaçlarından biri faaliyet gösterdiği ülkelerde okuyan öğrencilerin üniversite eğitimi için Türkiye’yi seçmeleri adına çalışmalar yapmak. Bu bağlamda iki yıldır sürdürülen çalışmalar olumlu sonuçlar vermeye başladı. Mali'deki öğrenciler, Batı ülkelerine gitmeyi planlıyorlardı. Fakat fuarlar sayesinde öğrencilerin birinci tercihleri Türkiye oldu. 

Türkiye Maarif Vakfı Öğrencilerle Birebir İlgileniyor

2018 yılı verilerine göre Türkiye’de 140 bin civarında öğrenci üniversite eğitimi alıyor. Fuarlar sayesinde sayının daha da artması bekleniyor. 
Türkiye Maarif Vakfı Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı, ülkemize üniversite okumaya gelen öğrencileri yakından takip ediyor. Kayıtları tutuluyor, kamp programları ve seminerler organize ediliyor. Vakıf yetkilileri, öğrencileri Türkiye’de üniversite okudukları şehirlerde ziyaret ediyor ve eğitim hayatları boyunca rehberlik hizmeti vererek mezun olacakları zamana kadar birebir ilgileniyor.

BENZER HABERLER

Video Title