Tunus Maarif Okullarından First Lego League Challenge’da birincilik ödülü

19.03.2019

Tunus’ta düzenlenen First Lego League Challenge Ulusal Turnuvasında Tunus Uluslararası Maarif Okulu Core Values dalında birincilik ödülünü kazandı.

Tunus’un Fen Bilimleri Merkezinde düzenlenen FLL turnuvasına çoğunluğunu Özel Bilim Merkezleri ve Robotics Eğitim Merkezlerinin oluşturduğu yaklaşık 30 ekip katıldı. Farklı alanlarda gerçekleşen yarışmalarda etaplar ve turlar halinde ekipler Lego robotlarla performans sergilediler.

Burhan Tuna koçluğunda bu yıl ilk defa yarışmalara katılan dört kişilik Tunus Uluslararası Maarif Okulları Robotik ekibi gösterdiği performans ile Core Values dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Yarışma sonunda açıklama yapan takım koçu Tuna şöyle konuştu: “First Lego League Challenge Ulusal Turnuvası, uluslararası turnuvalara uzanan yolda bizim için ilk hazırlık etabı ve ilk tecrübe oldu. Bu ilk etapta böyle bir ödül almak hem öğrencilerimiz hem de bizim açımızdan son derece önemli. Ulusal düzeyde düzenlenen FLL yarışmalarına düzenli olarak katılarak, önümüzdeki yıl en az bir uluslararası yarışmaya katılmak en önemli hedefimiz.”

Dünya genelinde 80 ülkeden, 265 binden fazla çocuğun katıldığı First Lego League, ABD’li mühendis Dean Kamen’in 1998 yılında teknoloji ve bilim alanında topluma yararlı liderler yetiştirmek üzere ABD’de 500 çocuğun katılımıyla düzenlenmeye başladığı bir turnuva olarak hayata geçmişti. Modern eğitimin bir parçası olan robotik alanında çocukların kendilerini daha çok geliştirmesi ve takım çalışmasıyla daha üst düzey başarılar kazanmasını hedefleyen turnuvalar dünya çapında her yıl büyük bir organizasyonla tamamlanıyor.

BENZER HABERLER

Video Title