Senegal'deki Türkiye Maarif Okullarının Resmi Açılışı Yapıldı

22.10.2018

Senegal'in başkenti Dakar'da, yeni açılan Türkiye Maarif Vakfı Dakar Okulu'nda düzenlenen törenle, başkentteki 2 okulun yeni eğitim yılının resmi açılışı yapıldı.

Başkentteki İba Der Thiam ile Dakar Okulu'nun 2018-2019 eğitim yılı için yeni açılan Dakar Okulu'nda resmi tören düzenlendi.

Törene, Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Nihat Civaner, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Selim Cerrah, Dakar Ticaret Ataşesi Özgür Yalnız, Türkiye Maarif Vakfı Dakar temsilcileri, öğretmenler, öğrenci velileri ve ülkedeki Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Civaner törende yaptığı konuşmada, Türkiye olarak Senegallilerle bir ağacın farklı dalları gibi hissettiklerini belirtti.

Türkiye Maarif Vakfı'nın Senegal için önemli bir değer olduğunu vurgulayan Civaner, "Öğrenci velileri bu okulları tercih ettikleri için hiç pişmanlık duymayacaklar. Senegal'in geleceği buradaki kıymetli öğretmenlerin ellerinde yetişiyor." dedi.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Selim Cerrah da Senegal'e kardeşlik duygularıyla geldiklerini, burada kardeşler bulduklarını söyledi.

"Burada bulunmamızın asıl nedeni çocuklara daha iyi bir dünya ve gelecek hazırlamak." diyen Cerrah, Maarif Okullarında yetişecek çocukların geleceğe dair umutları yeşerttiğini ifade etti.

Türkiye Maarif Vakfı Okullarının iki ülke arasındaki kardeşlik köprülerini daha da geliştirmek için birer vasıta olduğunun altını çizen Cerrah, "Çocuklarımız burada çok iyi bir akademik eğitimle yetişecek. Önce kendilerini sonra milletlerini tanıyacaklar ve tarihlerine saygı duyacaklar. Sonra dünyada yaşayan tüm milletlerin gözyaşlarının aynı olduğunu ve adaleti, merhameti ve birlikte yaşamayı öğrenecekler." diye konuştu.

Öğrencilerin Türkçe şiirler okuduğu açılış merasimi, misafirlere yapılan geleneksel ikramlarla son buldu.

BENZER HABERLER

Video Title