Prof. Dr. Nabi Avcı Maarif Söyleşileri’nde Konuştu

14.11.2019

Türkiye Maarif Vakfı’nda geleneksel hale gelen Maarif Söyleşileri’nin Kasım 2019 tarihindeki konuğu Milli eğitim eski Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’ydı. Vakıf merkezinde gerçekleşen etkinlikte Nabi Avcı; Enformatik Cehaletten Enformatik Zırcehalete başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

1990’larda yayınladığı “Enformatik Cehalet” kitabında dile getirdiği sorunların bugün daha da büyüdüğünü, o dönemde “cehalet” boyutunda olan sorunların bugün “zırcehalet” boyutuna ulaştığına atıfta bulunarak konuşmasına başlayan Nabi Avcı, teknolojik gelişmeler arttıkça enformasyon ve iletişim araçlarının da hem hızının arttığını hem de değiştiğini, bu durumun pek çok manipülasyona ve körleşmeye sebep olduğunu söyledi. Teknolojik bağımlılığın, sosyal medya bağımlılığına dönüştüğünü vurgulayan Avcı, bu gelişmelerin zaman ve mekân kavramını ortadan kaldırdığını, zaman ve mekânın ortadan kalkmasının hayatın gerçekliğini ve dokunulabilirliğini yok ettiğini, en önemlisinin de eğitim kurumlarını ve eğitim faaliyetlerini anakronik duruma düşürdüğünü, anlam ve içeriğini buharlaştırdığını ifade etti.

Bu durumun insanın varlığı ve geleceği için büyük bir tehlike oluşturduğunun, insanın zaman ve mekân gerçekliğini yeniden keşfetmesini ve bunun için mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Avcı, “Zırcehaletle başa çıkmanın yöntemini buldum: Çözüm, kaybolan, yara alan zaman ve mekân duygusunu onarmak ve ihya etmektir. Namaz kılanlar mekân duygusunu yitirmezler, namaz kılanlar zaman duygusunu yitirmezler” dedi.

Bu mücadelede başka millet ve kültürlere göre Müslümanların büyük bir avantaja sahip olduğunu söyleyen Avcı, Müslümanların, Müslüman kaldıkça zaman ve mekân gerçekliğini ıskalamalarının mümkün olmadığını, çünkü günde beş defa, beş vakitte Rablerine yönelerek bu gerçeklikle yaşadıklarını, en azından bu beş vakitte bunların esaretinden uzaklaşarak kendi özlerine döndüklerini, gerçek durumla yüzleştiklerini aktardı.

Müslümanların bu tecrübeden yola çıkarak teknoloji bağımlılığı ve sosyal medyanın manipülasyonlarını daha kolay aşabileceklerini ve gerçek bilgiye daha sağlıklı bir şekilde ulaşabileceklerini hatırlatan Nabi Avcı, “bunun en sağlıklı yolu, yeni nesillere dokunmak, zamanı ve mekânı hissetmelerini, anı yaşamalarını sağlamak, onları sanal olandan gerçek ve yaşanır olana yöneltmek, kitapla tanıştırmak, kitabı sevdirmektir.” dedi.

Konuşmasını pek çok fıkra ve anekdot ile süsleyen Prof. Dr. Nabi Avcı katılımcıların soruları ile konulara daha da açıklık getirdi. Söyleşi Vakıf Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ün hediye takdimi ile sona erdi.

BENZER HABERLER

Video Title