Peşaver'deki FETÖ okullarının Türkiye Maarif Vakfına devri tamamlandı

Pakistan'ın Peşaver kentindeki Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) bağlı okulların Türkiye Maarif Vakfına devir işlemleri sona erdi.

Ülkenin kuzeyindeki Hayber Pahtunhva eyaletinin başkenti Peşaver'de bugün yapılan temaslar sonucunda Anayasa Mahkemesinin aralıkta aldığı karar doğrultusunda okulların devri yapıldı.

Türkiye Maarif Vakfı heyeti ilk olarak Eyalet İçişleri ve Aşiretler Bölgesi Bakanı İkram Han'ı ziyaret etti. Devir işlemleriyle ilgili bilgilendirilen Han, kendi adına devir işlemine refakat edecek bir bakanlık yetkilisini görevlendirdi.

Türk ve Pakistan bayrakları ile Türkiye Maarif Vakfı flamalarının asıldığı Hayatabad bölgesindeki ana kampüste düzenlenen devir töreninde sözleşmeler, Türkiye Maarif Vakfı avukatlarından Semiha Sarıçam ve Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Ülke Direktörü Selahattin Batur tarafından imzalandı.

Okulları devralan heyette yer alan Batur, diğer kentlerde olduğu gibi Peşaver'de de okullarda görev yapan çalışanlar ile öğrencilerce hoş karşılandıklarını anlattı.

Devir işleminin sorunsuz gerçekleştiğini söyleyen Batur, öğretmenlerle yaptığı toplantıda ise eğitim ücretlerinin düşürüleceği ve çalışanların maaşının yükseltileceği müjdesini yineledi.

Pakistan Anayasa Mahkemesinin aralıkta aldığı karar doğrultusunda FETÖ terör örgütü ilan edilmiş, örgüte bağlı okulların ise Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine karar verilmişti. 

Video Title