Pakistanlı Maarif öğrencisi TEKNOFEST’e illeri derece güvenlik sistemi projesiyle katıldı

21.09.2019

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne (TEKNOFEST İstanbul) Pakistan’ın Lahor kentinden katılan Türkiye Maarif Vakfı'na bağlı Pak-Türk Maarif Lisesi öğrencisi, Nabeelur Rahman'nin geliştirdiği "Name" ileri seviye güvenlik projesi, festivalin en önemli projelerinden biri oldu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul'a, Maarif Vakfı'ndan 4 ülkede "İnsanlık Yararına Teknolojiler" konusuyla teknoloji alanında 30 proje ile katılım sağlandı.

Türkiye Maarif Vakfı bünyesinde 35 ülkede 300 okulda geçekleştirilen proje yarışmalarından yapılan elemeler ardından festivale katılmaya hak kazanan Pakistan, Afganistan, Nijer ve Bosna-Hersek'in yer aldığı Maarif Okulları'ndan gelen 61 kişiden ve 30 takımdan oluşan "Maarif Teknoloji Takımı" da ziyaretçilerden yoğun ilgi gördüler.

TEKNOFEST'e Pakistan’ın Lahor kentinden katılan ve Türkiye Maarif Vakfı'na bağlı PAK-TÜRK Maarif Erkek Lisesi 1. Sınıf öğrencisi, 14 yaşındaki Nabeelur Rahman'nın geliştirdiği "Name” ismindeki ileri derece güvenlik sistemi projesi, "İnsanlık Yararına Teknolojiler" in sergilendiği festivalde yoğun ilgi gören projelerinden biri oldu.

Güvenlik kameraları için geliştirdiği cihaza bağlı yapay zeka ile çalışan algoritma sistem ile kişilerin tehlikeli olup olmadığını ve tehlikeli cisimlerin tespit edilmesinde kolaylık sağlayan sistem geliştiren Rahman, proje hakkında şu bilgileri verdi:

"Sistem insan fotoğrafları üzerinden incelemeler yapıyor ve fotoğrafını çektiği kişinin ne kadar tehdit olabileceğini tespit ediyor. Sisteme ayrıca tehlikeli silah ve bıçak gibi cisimleri tanıttık. Görüntüdeki kişinin bu cisimleri hangi amaçla kullanacağını ve ne düzeyde bir tehlike oluşturabileceğini analiz ediyor. Nitekim hazırladığımız sistem sayesinde; tehlikeli insan profili ve tehlikeli cisimler tespit edilip, polis haberdar ediliyor."

Türkiye Maarif Vakfı’nda ki öğretmenlerin önerisiyle TEKNOFEST’te katıldığını ifade eden Rahman, Türkiye'ye gelmekten çok mutlu olduğunu belirterek, “Festivale katılmak benim için hayaldi. Çünkü uzun zamandır üzerinde uğraştığım projemi öğretmenlerim sayesinde dünyanın en büyük teknoloji festivalinde tanıtma imkanı buldum. Bana bu imkanı sağlayan Türkiye Maarif Vakfı yetkililerine ve öğretmenlerime teşekkür ederim.” dedi.

Maarif Okullarından gelen öğrenciler tarafından hazırlanan projelerle ayrıca kendi ülkelerinde Maarif Okullarında sergilenecektir.

BENZER HABERLER

Video Title