Pakistan'daki FETÖ Okullarının Tamamının Türkiye Maarif Vakfına Devri Tamamlandı

01.02.2019

Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Direktörü Selahattin Batur, "Kuetta'daki 3 okulun devralınmasıyla tüm Pakistan'daki FETÖ okullarının Türkiye Maarif Vakfına devir işlemlerini bugün itibariyle tamamlamış olduk." dedi.

Ülkenin batısındaki Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'da bugün yapılan temaslar sonucunda Anayasa Mahkemesinin aralıkta aldığı karar doğrultusunda eyaletteki okulların devri yapıldı.

Devir işlemleriyle ilgili gazetecilere bilgi veren Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Direktörü Batur, Türkiye Maarif Vakfı heyetinin ilk olarak Eyalet İçişleri Bakanı Haydar Ali Şikoh'u ve Kuetta Kaymakamı Muhammed Haşim Gilzay'ı ziyaret ettiğini belirtti.

Batur, Şikoh'un, kendi adına devir işlemine refakat edecek bir bakanlık yetkilisini görevlendirdiğini dile getirerek, "Kuetta'daki biri kız, biri erkek, biri karışık olmak üzere 3 okulun devralınmasıyla tüm Pakistan'daki FETÖ okullarının Türkiye Maarif Vakfına devir işlemlerini bugün itibariyle tamamlamış olduk." diye konuştu.

Devir işleminin sorunsuz gerçekleştiğini söyleyen Batur, "Öğretmenlerle yaptığımız toplantıda çalışanlar başlarında bir Türk yönetici görmek istediklerini söyledi. Çünkü Türk bir yönetici onlar için bir garanti anlamı taşıyor ve Türklerle çalışmaktan memnun oluyorlar." ifadelerini kullandı.

Okulların şu anki sisteminin güçlü bir merkezi yapıyla yönetileceğini kaydeden Batur, tecrübeli ve yabancı dili iyi konuşan öğretmenlerle mevcut durumun daha ileri taşınacağı bilgisini verdi.

Pakistan Anayasa Mahkemesinin aralıkta aldığı karar doğrultusunda FETÖ terör örgütü ilan edilmiş, örgüte bağlı 28 okulun ise Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine karar verilmişti.

Türkiye Maarif Vakfı, bir aylık süreçte önce İslamabad'daki merkez yerleşkesini ardından da en çok okulun bulunduğu Pencap eyaletindeki okulları devralmıştı. Ocak ayı içerisinde Hayber Pahtunhva ve Sindh eyaletindeki okulları da devralan Türkiye Maarif Vakfı, bugün itibariyle Belucistan'daki okulları da devralarak ülkedeki tüm okulları bünyesine kattı.

BENZER HABERLER

Video Title