Nijer Maarif Öğrencisinden Bisikletle Elektrik Üretim Projesi

21.09.2019

Türkiye Maarif Vakfı, Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde “İnsanlık Yararına Teknoloji” konusunda 4 ülkeden 30 proje ile katılım sağladı.

Birbirinden başarılı projelerle festivale katılan Pakistan, Afganistan, Nijer ve Bosna-Hersek’teki Maarif Okulları’ndan 61 kişi ve 30 takımın oluşturduğu Maarif Teknoloji Takımı, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Nijer’den Türkiye Maarif Vakfı’nın, Nijer-Türk Dostluk Okulu’nda eğitim gören Fatma Zehra Chaibou Salaou, “İnsanlık Yararına Basit Elektrik Üretimi” projesiyle katıldı.

Nijer’deki elektrik sıkıntısı nedeniyle insanların gündelik hayatta kolaylıkla enerji üretmek için elektrik üreten bisiklet yaptıklarını ifade eden Zehra, proje hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Bisiklet kullanırken dinamo sayesinde elektrik üretmek, bebek arabasıyla yahut at arabasıyla gezerken elektrik üretmeyi ve bu elektriği gündelik ihtiyacımızı karşılamağı planlamaktayız. Üretilen enerji ile telefonununuz şarjı doldurabilirsiniz mesela. Bu sistemi yaygınlaştırmayı ve Nijer gibi bölgeler hanelerin ufak ve çok iş gören ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.”

“İnsanlık Yararına Teknoloji” çadırında kurulan standda sergilenen bisikleti ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.

Bisiklete entegre edilen ekipmanlar sayesinde bisiklete monte edilen cep telefonu şarj alırken ayrıca evde kullanmak için takılan bataryada şarj alması ziyaretçilerin ilgisini çekti.

 

BENZER HABERLER

Video Title