New York Tirana Üniversitesi’nde Yeni Akademik Yıl Heyecanı

21.10.2019

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da faaliyet gösteren ve Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı New York Tirana Üniversitesi’nde (UNYT) 2019-2020 akademik yılı açılış töreni düzenlendi.

Törene Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük'ün yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Yörük yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ziyaretinden bir yıl sonra aynı ritim ve hazır olma durumuyla devam edildiğini söyledi.

UNYT'nin çok misafirperver ve arkadaş canlısı bir üniversite olduğuna dikkati çeken Yörük, üniversitenin yalnızca Tiran'ın ve Arnavutluk'un değil bölgenin de en iyi ve en başarılı üniversitesi olacağını kaydetti.

Vakfa bağlı eğitim kurumlarındaki öğrenci sayılarındaki artışın Arnavut dostlarının Türkiye ve Vakfın yönetimine olan güvenin somut kanıtı olduğunu ifade eden Yörük, üniversiteye yeni bölüm ve araştırma merkezlerinin açılmasıyla kalitenin artacağını belirtti.

Yörük, “El ele, kol kola beraberce bu yolda yürüyelim ve bu üniversite Arnavutluk ve Türkiye’deki genç nesiller arasında bilim, eğitim ve kültür alanlarında uzun yıllar köprü görevi görsün” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Doç. Dr. Cihad Demirli de Vakfın iki ülke arasında yakın sosyal, kültürel, ticari ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra eğitim alanındaki ilişkilerin de geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Tiran'daki faaliyetlerine Ocak 2017’de başladığını hatırlattı.

Vakfın ilmini ve irfanını insanlığın barış ve huzuruyla iyi insanların yetiştirileceği öncü bir eğitim kurumu olarak halihazırda 41 farklı ülkede bulunan 315 eğitim kurumuyla eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü aktaran Demirli, “Vakfımız bünyesinde faaliyetlerini yürüten New York Tirana Üniversitesi uyguladığı lisans ve lisansüstü programlarıyla alanında uzman uluslararası ve yerli öğretim üyeleriyle birlikte başarılı odaklı bir üniversite eğitiminde kapılarını sizlere açmış bulunuyor” diye konuştu.

Arnavutluk’un Kapılarını Dünyaya Açtı

Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Andi Seferi de yeni neslin eğitiminin çok önemli ve hassas bir görev olduğunu belirterek, UNYT’nin bunu iyi yaptığını gösterdiğini dile getirdi.

Üniversitenin büyük Maarif ailesinin bir parçası olarak bilgi yolunda güvenle yürüdüğünün dikkati çeken Seferi, “Yeni neslin eğitimine vermiş olduğunu katkıdan dolayı Tiran Belediyesi adına teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Tiran Belediyesi’nin kapıları New York Tirana Üniversitesi öğrencilerine kapısı her zaman açıktır” ifadelerini kullandı.

UNYT Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu ise üniversitenin birçok üst düzey üniversite ile iş birliği anlamında uluslararası bir üniversite olduğunu vurgulayarak, “Üniversitemiz, Arnavutluk’un kapılarını dünyaya açmıştır” dedi.

BENZER HABERLER

Video Title