Moritanya Maarif Okullarında Moritanya’nın bağımsızlığı kutlandı

03.12.2019

Türkiye Maarif Vakfı Moritanya Okullarında Moritanya'nın bağımsızlığının 59. yıl dönümü görkemli bir törenle kutlandı.

Programa T.C. Nuakşot Büyükelçisi Mehmet Cem Kahyaoğlu, Moritanya Özel Okullar Müdürü Houraye SIDI, Moritanya Eski İslami İşler Bakanı, milletvekilleri ve geçtiğimiz Mayıs ayında elim bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybeden Maarif Vakfı Moritanya Direktörlüğü personeli Furkan Akyol'un annesi ve kardeşi katıldı.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ayşe Gürcan, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Özdil, Programdan önce Maarif Vakfı Moritanya Direktörlüğü bünyesinde görev yapan yerel personellerden Harouna  Ba ile Maimouna  Amadou Camara’nın düğün merasimi gerçekleştirildi.

Çiftin nikâh şahitliklerini de yaparak çifte her iki cihanda da mutluluklar dilediler. Çift Ekim ayında Maarif Vakfı Moritanya direktörü Adil Tanış'ın yüzük takması ile nişanlanmıştı.

Programın açılış konuşmasında Maarif Vakfı Moritanya Direktörü Adil Tanış, Moritanya'nın bağımsızlığının 59. yıl dönümünü kutlayarak programa iştirak eden tüm katılımcılara teşekkür etti.

Maarif Vakfının, okulları 2016-2017 yılında devraldığını ve 3 yıl içerisinde uluslararası okullarla yarışır hale getirdiğini ifade etti. 2019-2020 eğitim öğretim yılında 1130 öğrenci sayısına ulaştığını belirtti. her geçen yıl bir önceki yıla göre kayıt sayısında %20'ye yakın bir artış olduğunu ve İnşallah kaliteyi arttırıcı tedbirlerle önümüzdeki yıllarda da bunun artarak devam edeceğini ifade etti. Bu başarının direktörlük bünyesindeki tüm personelin kolektif bir çalışma ile ortaya koyduğu performansın ürünü olduğunu, her personelin kilit bir öneme sahip olduğunu ve kendileri için çok değerli olduğunu söyledi. Bu çarkın önemli dişlilerinden birini, Furkan Akyol'u maalesef geçtiğimiz mayıs ayında elim bir trafik kazası sonucu şehit verdiklerini, Maarif ailesinden bir canın bu topraklara düştüğünü, düşen bu canın binlerce filizin yeşermesine vesile olacağını bu münasebetle İlkokul, Lise ve Direktörlüğümüzün   de bulunduğu bu kampüse Şehit Furkan Akyol ismi verildiğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Nuakşot Büyükelçisi Cem Kahyaoğlu programda söz alarak Moritanya'nın bağımsızlığının 59. yıl dönümünü tebrik etti, iki ülke ilişkilerinin her her geçen gün artan bir ivme kazandığını ifade etti.

Moritanya özel okullar müdürü Houraye SIDI Maarif okullarının kendileri açısından başka bir devletin okulu olarak değil kendi öz okulları olarak gördüklerini belirtti.

Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Özdil, Moritanyalı kardeşlerimiz ile gün geçtikçe daha güzel ilişkiler kurulduğunu ve bundan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Maarif Vakfı Mütevelli heyeti üyesi ve eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Gürcan, Maarif Vakfının 42 ülkede faaliyet gösterdiğini, diğer özel okullardan farklı olarak kâr amacı gütmediğini, temel insani değerleri benimsemiş ahlaklı, topluma, milletine faydalı nesiller yetiştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Programda öğrencilerin okuduğu şiir ve tiyatro gösterileri yer aldı. Ayrıca Moritanya'nın bağımsızlığı ile ilgili düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

Program sonunda Moritanya Maarif Vakfı Okul Aile Birliği Üyeleri tarafından Türkiye'den gelen Mütevelli ve yönetim kurulu üyeleri ve Maarif Vakfı Moritanya okullarında çalışan Vakıf personelleri adına akşam yemeği tertip edildi.

BENZER HABERLER

Video Title