Moritanya Maarif Okulları Başarıyla Yoluna Devam Ediyor

01.09.2019

Batı Afrika’nın en önemli ülkelerinden Moritanya'da FETÖ'den devraldığı okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Türkiye Maarif Vakfı, ilk yıl 21 öğrenciden 20'sinin üniversitelere yerleşmesini sağladı.

Ülke genelindeki ulusal sınavlarda başarı oranını yüzde 95'e çıkarak ülkenin en başarılı okullarını inşa eden vakıf, bu sayede öğrenci sayısını artırdığı okulları, dışarıdan desteğe ihtiyaç duymadan kendi giderlerini karşılayacak ekonomik güce kavuşturdu.

Türkiye Maarif Vakfı Moritanya Direktörü Adil Taniş, FETÖ'nün hain darbe girişiminin ardından vakıf olarak Moritanya'daki faaliyetlere başladıklarını söyledi.

Uzun süren mücadelenin ardından 5 Eylül 2017'de FETÖ'nün ülkedeki eğitim lisansının iptal edilmesini sağladıklarını belirten Taniş, 18 Eylül 2017'de de vakıf olarak aldıkları lisansla eğitim öğretim faaliyetlerine başladıklarını anlattı.

“Okulları aldığımızda halleri perişandı. Türkiye Maarif Vakfı, Türkiye'den 17 personeli Moritanya'ya gönderdi. Bu arkadaşlarla aldığımız binalardan 3'ünü 2017-2018 eğitim öğretim yılına yetiştirmek için yoğun çaba sarf ettik. Buradaki okulların devrinin yapılacağını anlayan FETÖ üyeleri, bize enkaz bıraktı. Bu enkazı temizleyerek devletimizin desteğiyle üzerine ciddi bir müessese inşa ettik. 2017-2018 döneminde lise bitirme ve üniversiteye yerleşme sınavında yüzde 95'lik muazzam bir başarı elde ettik. Toplamda 21 öğrencimizden 20'si üniversiteyi kazandı. Bu öğrencilerden 3'ünü burslandırarak, 11'ini de kendi imkanlarıyla Türkiye'nin çeşitli üniversitelerine yerleştirdik” diyen Taniş, bu yıl da 32 öğrencinin üniversiteyi kazanmasını sağladıklarak ülke genelinde yapılan ulusal sınavlarda başarı oranını yüzde 95’e çıkardıklarını vurguladı. 

Elde ettikleri başarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretiyle Moritanya halkının Türk okullarına ilgisinin arttığını belirten Taniş, vakıf olarak Türkiye'den tüm eğitim materyallerini temin ederek öğrencilere daha iyi eğitim imkânı sağladıklarının da altını çizdi.

“Öğrenci sayımızı 2 bine yükseltmeyi hedefliyoruz”

Okulları baştan sona yenileyip güçlendirdiklerini ifade eden Taniş, şunları söyledi:

“Şu anda standartların çok üzerinde eğitim vererek, Moritanya'daki yabancı misyon okullarıyla yarışıyoruz. İlk eğitim öğretim yılında 3 okulda 630 öğrencimiz varken, 3 bina daha kiralayıp bu sayıyı 930'a yükselttik. Önümüzdeki yıl da iki bine ulaşmayı hedefliyoruz. Moritanya'da Türklere ve Türkiye'ye karşı bir muhabbet var. FETÖ, bu muhabbeti istismar etti. FETÖ'nün 17-25 Aralık olaylarından önce Moritanya'da 2 bin 300 civarında öğrencisi varken, Türkiye ve tarihini yakından takip eden Moritanyalılardan bine yakını 17-25 Aralık olaylarından sonra öğrencisini artık göndermedi. Bu okulları devraldıktan sonra FETÖ'nün bıraktığı tüm olumsuz izleri temizleyip, halka Anadolu irfanını ve eğitim sistemini göstermeye çalıştık. Okullarımız açıldıktan sonra çocuklarını yabancı misyon okullarda okutan bazı veliler, 'Bir Müslüman Türk okulu açılmış' diyerek kayıtlarını bize yapıyor. Moritanya'da 6 binamız, 10 okulumuz ve 935 öğrencimiz bulunuyor.”

BENZER HABERLER

Video Title