Maarif Söyleşileri’nde Feyzullah Kıyıklık’tan Yönetim dersi

25.10.2018

Türkiye Maarif Vakfı, ülkemizin önde gelen değerli konuşmacıları Maarif Söyleşileri adı altında konuk etmeye devam ediyor.

Geleneksel hale gelen Maarif Söyleşilerinde bu ayki konuğu İstanbul eski milletvekili ve Bağcılar Belediyesi eski başkanı Feyzullah Kıyıklık oldu.

Merkez konferans salonunda, düzenlenen programda Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün moderatörlüğünde gerçekleşti.

Prof. Dr. Akgün, programın açılış konuşmasında Türkiye Maarif Vakfının dünya genelinde yürüttüğü eğitim alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Ardından vakıf çalışanların ve idarecilerin katıldığı programda Kıyıklık, “40 Yıllık Siyasi Tecrübe Işığında Yeni Türkiye Perspektifi: Sorun ve İmkanlar” başlıklı bir sunum yaptı.

Kendi hayat tecrübesinden hareketle bir Türkiye tablosu çizen Kıyıklık, 1960’lardan günümüze ülkemizde yaşanan değişim ve gelişimi ortaya koydu.

Ülkedeki geçmişten günümüze sorunlara ve imkanlara dikkat çeken Kıyıklık, planlı, disiplinli ve özverili çalışmanın önemine değinerek, toplumsal ilişkilerde istişare ve danışmanın olmazsa olmazlığını vurguladı.

İnsanların istişare ve danışma konularında gereği gibi önemsemediğini ifade eden Kıyıklık, şöyle konuştu:

“Dostlarımızı bırakmamamız, unutmamamız, kurallardan asla taviz vermememiz hatta bu konu da çok katı olmamız gerekiyor. Bizim medeniyetimizin adalet esası üzerine kuruldur ve adaletin herkesi ve her kesimi kuşatmasının elzemdir. Kalbi, sevgiyi ve toprağı adaletten ayırmamak gerekir. Bir iş ve projenin, tedricilik, tecrit yani yapılacak şeyin çok iyi tanımlanması ve yapılmayacaklardan ayrılması ve tecdid yani günün koşularına ve konunun özelliğine göre değişim ve yenilenme esasına göre yapılması gerekiyor. Azim, kararlılık, çalışkanlık, istişare, saygı ve tevazu bizim şiarımız olmalıdır.”

Program, soru-cevap faslı ve hediye takdimi ile sona erdi.

BENZER HABERLER

Video Title