Maarif Okulları’nda Aşure Günü Etkinlikleri

11.09.2019

Türkiye Maarif Vakfı’nın farklı ülkelerdeki okullarında aşure günü etkinlikleri düzenlendi. Sosyal ve Kültürel İşler ve Rehberlik Daire Başkanlığı bünyesinde şimdiye kadar çok farklı etkinliklere imza atan Maarif Okulları’nda, Anadolu’nun ve Türk kültürünün zengin ve güzel geleneklerinin uzak diyarlara taşınması kapsamında bu sene özellikle Müslüman ülkelerdeki öğrenci ve aileleri ile Türk vatandaşlarına yönelik aşure ikramı yapıldı.

Türkiye Maarif Vakfı Sudan Temsilciliği yetkilileri, Türk iş adamlarımızın finanse ettiği bir programla, Türk vatandaşlarını bir araya getirip kaynaştırmak amacıyla Sudan Maarif Okulları olarak Aşure günü vesilesiyle kapsamlı bir program düzenlediklerini söyledi.  Hartum’daki Türk vatandaşlarının da yoğun ilgi gösterdiği aşure programında Türkiye-Sudan Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Bülent Dadaş’ın “Hayatımızdaki Yeri Bakımından Muharrem ve Aşure” konulu sunumunun ardından aşure ikramı yapıldı. Programa Türkiye Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu ve elçilik personeli, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri de katıldı.

Moritanya Maarif Okulları’nda da aşure etkinliği gerçekleştirildi. Kız ve erkek lisesinde düzenlenen programlarda Türk öğretmen ve idareciler aşure dağıttı. Türkiye Maarif Vakfı Moritanya Direktörlüğü yetkilileri aşure günü vesilesiyle okullarında düzenledikleri aşure etkinliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Muharrem ayı aşure ayıdır. Aşure birlik ve beraberliğimizin paylaşma ve dayanışmamızın simgesidir. Aşure aşındaki faklı nimetlerin farklı bir tada dönüşmesi gibi milletimiz de asırlardır birlikte yaşama ahlakının gereği olarak sevinci, kederi, nimeti muhabbeti paylaşmıştır.”

Aşure etkinliği yapılan ülkelerden biri de Pakistan’dı. Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Direktörlüğü temsilcileri, Anadolu’nun yüzyıllara dayanan bu güzel kültürünü tanıtmak amacıyla bazı okullarda program düzenlediklerini belirterek, öğrenciler ve çalışanların aşure kültürünü beğendiklerini ifade etti.

Türkiye’nin temsilcilik veya okullarının bulunduğu Senegal, Çad, Nijer, KKTC ve Gürcistan gibi ülkelerde de öğrenci, veli ve personellere yönelik aşure programları düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün konu ile ilgili yaptığı açıklamada, vakıf olarak kültürümüzün ve dinimizin güzel örneklerini öğrencilere öğrettiklerini belirterek, bu tür etkinliklerin çok ilgi uyandırdığını söyledi.

BENZER HABERLER

Video Title