Maarif Öğrencisinin “Afet” Projesi TEKNOFEST İstanbul’da

19.09.2019

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne (TEKNOFEST İstanbul) Afganistan’dan katılan Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı Herat Erkek Lisesi öğrencisi Hamed Moradi’nin geliştirdiği “Afet” projesi, festivalin en fazla ilgi gören projelerinden biri oldu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul’a, Türkiye Maarif Vakfı 4 ülkeden “İnsanlık Yararına Teknolojiler” konusuyla 30 projeyle katılım sağladı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivale Pakistan, Afganistan, Nijer ve Bosna-Hersek’teki Maarif Okulları’ndan gelen 61 kişiden ve 30 takımdan oluşan “Maarif Teknoloji Takımı” da renk kattı.

Afet Anında Mobil GSM Operatörü Projesi

TEKNOFEST’e Afganistan’dan katılan ve National Collegiate Cyber Defense Competition tarafından desteklenen Hacker Siber güvenlik yarışmasında dünya ikincisi olan Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı Herat Erkek Lisesi 3. Sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Hamed Moradi’nin geliştirdiği “afet anında mobil GSM operatörü” projesi, festivalin ilgi gören çalışmalarından biri oldu.

Afet durumunda mobil şirketlerin GSM operatörleri devre dışı kaldığında mobil olarak devreye girecek kablosuz bağlantı (WiFi) üzerinden taşınabilir GSM sinyal dağıtıcı cihazı geliştiren Moradi, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“WiFi ya da radyo sinyallerini kullanarak insanların birbirleri arasında sesli, görüntülü konuşmasına imkân veren projeyi gerçekleştirdik. Projemiz, deprem veya benzeri afet durumlarında cep telefonlarının sinyali kesildiğinde geliştirdiğimiz cihazın devreye girmesini ve 50 kullanıcının aynı anda birbiriyle haberleşmesini amaçlıyor. Ayrıca 50 kullanıcının telefonun lokasyonu tam olarak belirleyebiliyor ve dosya transferi ile mesajlaşma imkânı sağlıyor.”

“Eğitimime Türkiye’nin kaliteli okullarında devam etmek istiyorum”

National Collegiate Cyber Defense Competition tarafından desteklenen Hacker Siber Güvenlik Yarışması’nda dünya ikincisi olan Moradi, elde ettiği başarıdan dolayı ABD Afganistan Büyükelçiliği tarafından ailesiyle birlikte ABD'de özel bir kolejde okutulmak üzere davet edilmişti. Moradi, daveti reddederek ABD yerine Türkiye'de eğitimini devam ettirmek istediğini ifade etmişti.

Moradi, “Eğitimime Türkiye’nin kaliteli okullarında devam etmek istiyorum. Kardeş ülke Türkiye’de eğitimimi tamamlayıp ülkeme geri dönüp Afganistan’a hizmet etmek hayalim. Amacım insanlara faydalı olacak teknolojik imkanları geliştirmek” ifadelerini kullandı.

Türkiye Maarif Vakfı Afganistan Direktörlüğü yetkilileri ise, Moradi’nin Afgan Türk Okulları’nın Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesinden sonra Herat Erkek Lisesi’nde tam burslu olarak eğitimine başladığı bilgisini paylaşarak, şunları kaydetti:

“Kendisi Afganistan'da ilk kez kurulan robotik takımının da liderliğini yapmaktadır. Türkiye Maarif Vakfı olarak Afganistan’da en kaliteli hizmeti sunmak için vakfımızın tüm imkânları sarf ediyoruz. Kendisine Amerika’da ailesiyle birlikte yaşama ve A+ lise ve üniversite burslu olarak eğitim görme imkânı tanınmış olsa da eğitimini Türkiye’de tamamlamak istemesi bizleri çok sevindirdi.

Türkiye Maarif Vakfı olarak kendisini tüm eğitim hayatında desteklemeyi kendimize bir borç biliyoruz. Afganistan’da ve tüm dünyada kaliteli eğitim almak isteyen tüm öğrencilerin destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

BENZER HABERLER

Video Title