Maarif Öğrencileri 23 Nisan Şenliğine Renk Kattı

23.04.2019

 

Her yıl dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan Maarif Okullarından Türkiye’ye gelen çocukların katıldığı TRT’nin 41. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne bu yıl Kamerun, Gine, Somali ve Mali Marif Okulları öğrencileri konuk oldular.

14-26 Nisan tarihleri arasında TRT'nin düzenlediği "41. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği" çerçevesinde bu yıl Samsun'da ilk gösteri yapıldı.

Yaşar Doğu Spor Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte, 40 ülkeden konuk çocuklar, yöresel kıyafetleriyle geleneksel danslarını sergiledi.

Renkli görüntülerin yaşandığı gösterileri, yabancı çocuklar ile öğrencilere ev sahipliği yapan veliler ve vatandaşlar izledi.

Samsun'daki etkinliklerini tamamlayan konuk çocuklar, programın galası için Ankara’ya geçti.

Çocuklar, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’i ziyaretin ardından Anıtkabir gezisi, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Kabulünde bulundular.

Maarif öğrencileri daha sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kabulü için Külliye’ye geçti. 23 Nisan Gala Gösterilerini Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve aralarında Türkiye Maarif Vakfı’nın 33 kişiden oluşan Kamerun, Gine ve Mali ekibinde bulunduğu 40 ülkeden gelen çocuklar birbirinden güzel gösteriler sergiledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Maarif öğrencisi sürprizi!

Gösterilerin sona ermesiyle sahneye Türkiye Maarif Vakfı'nın Somali'deki okulunda öğrenim gören ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkelerine gerçekleştirdiği ziyarette karşılama ekibinde yer alan Halima Jeylani Mohamed öğrenci sahneye davet edildi.

Sanatçı Burak Kut ve oyuncu Özgür Ege Nalcı'nın sunduğu programda, Somali’deki Maarif Okullarımızda eğitim gören öğrencimiz Halime’de katılarak heyecanını sahnede paylaştı.

Maarif okullarında öğrendiği Türkçesi ile kendini ve ülkesini tanıtan Halime, kendisine gösterilen ilgiden dolayı ülkesi adına teşekkür etti.

Giydiği yöresel kıyafet hakkında bilgi veren Halime, “Somali’de özel günlerde bu tür kıyafetler giyilir. Bugün de benim için özel bir gün. Bu yüzden bunu giydim.” dedi.

Burak’ın Türkiye’de en çok görmek istediğin yer neresi? sorusuna en çok İstanbul’u görmek istediğini ve programdan sonra öğretmeni ile birlikte İstanbul’u gezeceklerini söyledi.

Türkiye’nin Somali’deki çalışmalarını anlatan Halime şöyle konuştu:

“Somali’de Türk hastaneleri var, okulları var ve kurumları var. Bunlar Somali’ye çok yardım ediyorlar. Ben Türkiye ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın okuluyla tanıştım. O zamanlar 5. sınıftaydım. Şimdi ise Türkiye Maarif Vakfı Okullarında okuyorum ve 9. sınıf öğrencisiyim. Buralarda ben ve ailem Türklerden çok destek gördük. Türkiye’ye teşekkür ediyorum.”

“Somali’de Hint Okyanusu var. Hint Okyanusu’nun en uzun kıyısı bizim kıyımız ve çok çok güzel. Somali’de kış mevsimi yok, genelde sıcak bir ülke ama çöl değil. Ve Somali’de insanlar mutlu.” diye ülkesi hakkında bilgi veren Halime, bütün dünyaya bir mesaj vererek, şöyle devam etti:

“İnsanlar ‘Ben’ demeyi bırakıp ‘Biz’ demeye başladıkları zaman millet olurlar. Ve bütün dünya ‘Biz’ diyerek savaşa karşı durabilir. Ben bu kelimeye barışın anahtarı diyorum. Ve tüm dünya çocukları için barış dolu bir hayat diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gösterilerin sona ermesinin ardından ayağa kalkarak alkışladı.

Daha sonra sahneye çıkan Erdoğan, daha önce Somali’de karşılaştığı Halime ile bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından tüm misafir ülke çocukları sahneye davet edilerek hatıra fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi.

Hatıra fotoğrafı çekilirken "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısı Erdoğan ve Kırgızistanlı çocuk tarafından birlikte seslendirildi.

Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de katıldı.

BENZER HABERLER

Video Title