Kuzey Makedonya Maarif Okullarına Bilim Alanında önemli başarı

08.12.2019

Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde bulunan Maarif Okulları her alanda başarılı eğitim yolunda çalışmalarına devam ederken, bilim dalında gösterdiği büyük başarıyla en kaliteli eğitim veren kurumlar arasında yerini aldı.

Kuzey Makedonya’nın Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesinin, Matematik ve Fen Bilimleri Fakültesi ile Fen Bilimleri alanındaki kuruluşlar tarafından her yıl ülke çapında düzenlenen liselerarası “Bilim Ayı” proje yarışmasına, Maarif okulunun öğrencileri de kendi projeleriyle katıldı. Bu yıl, düzenlenen proje yarışmasına, Kuzey Makedonya genelindeki liselerden Matematik, Kimya, Biyoloji ve Coğrafya alanlarında 119 bilim projesi ile yarışmaya katılım oldu.

Kuzey Makedonya Maarif Okulları Bilim Zümresi öğretmenlerinin gözetmenliğinde hazırlanan öğrenciler, hazırladıkları yaprak modellerinden, bio yakıtların üretilmesi, sağlıklı besinlerin içeriği, Güneş sistemi, Pi sayısının anlamına kadar, 14 farklı proje ile katılım sağladı. Öğrenciler yarışmada hazırladıkları projeleriyle başarılı sunumlar gerçekleştirdi.

Aralarında üniversite öğretim üyelerinden oluşan juri tarafından ödüle layık görülenler arasında Maarif öğrencileri birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri kazanmışlardır. Ödüllendirilen projelerin başında, Matematik alanındaThe infinity hotel; How to understand the quality of being infinite (Sonsuz Otel-Sonsuzluğun Kalitesini Nasıl Anlarız?)” proje sunumuyla Azize Süleymani adlı öğrenci birincilik ödülünü kazandı. Biyoloji alanında “Rotating DNA model made of recycled materials (Geri Dönüşümlü Malzemeden Yapılı Dönen DNA Modeli)” proje sunumuyla Yasin Kuçlar adlı öğrenci ikincilik ödülünü kazandı. Aynı biyoloji alanında Adem Terziu adlı öğrenci “How to make our own herb shampoo (Kendi Bitki Şampuanımızı Nasıl Yaparız?) projesiyle ve coğrafya alanında Hakkan İbrahimi adlı öğrenci “The phases in the creation of meanders and oxbow lakes during a fluvial erosion (Fluvial Erozyon Sırasında Kıvrımların ve Gölcüklerin Oluşum Aşamaları)” proje sunumlarıyla üçüncülük ödülüne layık görüldüler.

Alınan dereceler Kuzey Makedonya Maarif Okullarının en çok derece kazanan okullar listesinde yer aldı. Kuzey Makedonya’daki Maarif Okulları öğrencilerinin bilime olan ilgisi, öğretmenlerinin destekleri, yöneticilerinin katkıları ile modern eğitim imkanlarından yararlanmaları bu sonuçların alınmasında en önemli faktörler olduğu belirtildi. Bu alınan sonuçla gelecekte Maarif Okullarının başarılarına başarı katacağının da işaretlerini taşıyacağı vurgulandı.

BENZER HABERLER

Video Title