Kuzey Makedonya’daki Maarif Okulu’nda Eğitim Öğretim Yılı Başladı

22.09.2019

Türkiye Maarif Vakfı’nın Kuzey Makedonya’daki okullarında 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Ülkenin kuzeybatısındaki Kalkandelen’de anaokulu, ilkokul ve lise düzeyinde eğitim veren Uluslararası Maarif Okulları’nda düzenlenen törene, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Kuzey Makedonya Devlet Bakanı Elvin Hasan, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Gönül Bayraktar, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Hasan Taşçı, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaltılı, Balkanlar Koordinatörü Salih Sağır ve Kuzey Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu’ndan oluşan heyetle, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu ve Üsküp Müftüsü Kenan İsmaili’nin yanı sıra; ülkedeki Türk ve yerel kuruluşların temsilcileri, Kuzey Makedonya’daki üst düzey temsilciler, diplomatlar, akademisyenler, Türkiye’den gelen misafirler, öğrenciler, veliler ve diğer davetliler katıldı.

Büyükelçi Kara, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Maarif Vakfı’nın Kalkandelen’de okulunun bulunmasının ülkedeki tüm akraba toplulukları arasında çok güzel bir köprü oluşturduğunu ve herhangi bir ayrım yapılmaması gerektiğini ifade etti. Kara; “Arnavuttur, Boşnaktır, Torbeştir hangi etnik gruptan olursa olsun bizler bir bütünüz, bizler bir ümmetiz” dedi.

Büyükelçi Kara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımız’ın hedefleri gerçek oldu. Keşke buralarda olabilseydi çok güzel tabloyu hep beraber paylaşabilseydik. Belki sık gelemese de yüreği burada. Şunu ifade etmek istiyorum, onun en büyük arzusu ve rüyası vatandaşların ve akraba toplulukların çok olduğu yerlerde okullar, üniversiteler açmaktır. İşte Türkiye Maarif Vakfı da sırf bu yüzden kuruldu, tüm dünya ülkelerinde varlığımızı hissettirmek, siz kıymetli velilerimize ve öğrencilerimize layık olduğunuz ölçüde okullar açmak için” şeklinde konuştu.

Devlet Bakanı Hasan ise Maarif Okulu’nun Kuzey Makedonya vatandaşları için çok büyük önem arz ettiğini kaydederek, “Özellikle Türkiye Cumhuriyeti tarafından eğitimde yapılan bu yatırımlar, burada yaşayan Türklerin dilini, kültürünü muhafaza etmelerinde çok büyük yarar sağlamaktadır. Hükümetimiz tarafından da her zaman destek görecektir” ifadelerini kullandı.

Hasan Taşçı da Turkcell’in Kalkandelen’deki okulun kazandırılmasında büyük maddi katkı sağladığını dile getirerek Turkcell’e teşekkür etti. Türkiye Maarif Vakfı’nın dünyanın her tarafında iyi insan yetiştirme gayesiyle yola çıktığını ve 3 yıl içerisinde büyük bir başarıya imza atarak yaklaşık 40 ülkede 300’e yakın okulda 30 bine yakın öğrenciye hizmet ettiklerini dile getiren Taşçı, şöyle devam etti:

“Bizlere bu imkânı sağlayan öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Sayın Cumhurbaşkanımız’a ve gittiğimiz her ülkede bizlere destek olan devletlere, hükümetlere ve özellikle burada olmamız hasebiyle Kuzey Makedonya devletine ve hükümetine Sayın Bakanımız nezdinde teşekkür ediyorum.”

Dünyanın 193 ülkesinin tamamında Maarif Okulları açıp dünya geleceğine ve barışına hizmet etmek istediklerini vurgulayan Taşçı, öğretmenlere küresel vizyona sahip iyi liderler yetiştirme çağrısında bulundu.

Öte yandan, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da Türkiye’den gelip buradaki insanlara eğitim hizmeti verme yarışına giren Türkiye Maarif Vakfı’nı tebrik ederek, Kuzey Makedonya halkına ve çocuklarını bu okula götürmelerinden dolayı velilere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından öğretmen ve öğrencilerin sahne performansı izlendi.

Geçen sene bünyesinde 300 öğrenci barındıran Kalkandelen’deki Maarif Okulu, bu yıl yaklaşık 450 öğrenciye hizmet veriyor.

BENZER HABERLER

Video Title