Kerkük’te “Uluslararası Maarif Okulu”nun Açılması İçin İlk Adım Atıldı

14.10.2020

Irak’ta, Bağdat ve Erbil’den sonra Kerkük kentinde de Uluslararası Maarif Okullarının açılması için girişimlere başlandı.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad Demirli yaptığı açıklamada, Maarif Vakfı olarak Bağdat ve Erbil’den sonra Kerkük’te de bir okul açmak için girişimde bulunduklarını söyledi.

Kerkük Valisi Rakan Said ile bir iş birliği anlaşmasının zemininin oluşmasını görüştüklerini aktaran Demirli, yakın zamanda Kerkük’te bir okul açmayı planladıklarını kaydetti.

Demirli, Maarif Vakfı olarak dünyanın 43 ülkesinde 340 eğitim kurumunun bulunduğunu belirterek, “Dünyada gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle küresel bir eğitim ağı oluşturduk. Kerkük’te de bir okul açarak Kerküklü kardeşlerimize de bu hizmeti sunmak istiyoruz.” dedi.

“Gereken desteği sağlayacağız”

Kerkük Valisi Rakan Said ise Kerkük’te eğitim sistemini geliştiren ve yabancı dilde eğitim veren okulların iş yapmasını olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Uluslararası eğitim standartlarına sahip olan bu okulların Kerkük’te açılmasının bir avantaj olduğunu belirten Said, Maarif Okullarının açılması için gereken tüm destek ve kolaylığı sağlayacaklarını dile getirdi.

Kerkük’te uluslararası okulların açılması girişimini sevinçle karşıladıklarını ifade eden Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan, evlatlarını bu okullara göndermek isteyen çok sayıda anne ve babanın olduğunu belirtti.

Turan, dünyada yüzlerce okul açan Türkiye Maarif Vakfı’nın okullarını Kerkük’te de görmek istediklerini aktardı.

Türkiye Maarif Vakfının Irak’ta 3 kampüs kapsamında 10 okulu bulunuyor. Bağdat’taki iki kampüste 1200, Erbil’de de yaklaşık 800 öğrenci eğitim alıyor.

DİĞER HABERLER

Video Title