Irak’taki Türkçe eğitimine Türkiye Maarif Vakfı’ndan destek

02.10.2018

Türkiye Maarif Vakfı tarafından Irak'ta başta Kerkük olmak üzere Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı kentlerde görevli 87 öğretmen için yeterliliklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen eğitimler amacına ulaşıyor.

Irak Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Türkiye Maarif Vakfı tarafından İstanbul’da Türkçe ders metotları ve Türkçeyi daha iyi kullanılabilmesi için düzenlenen bir aylık eğitim programı Temmuz ve Ağustos 2018 tarihlerinde misafir edilen 87 öğretmen, görev yaptıkları okullarda Türkçe’ye ilgi her geçen gün artıyor.

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı bünyesinde kültürel ve eğitim faaliyetleri yürüten Türkmen Eğitim Merkezi Başkanı Kahtan Vindavi, yaptığı açıklamada, ''Irak'ın birçok bölgesinde ve özellikle de Kerkük'te Türkçe eğitim veren okullara ilgi her geçen gün artıyor.'' dedi. 

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte Türkçe eğitim veren okullara yeni kayıtlarda ciddi artış yaşandığına dikkati çeken Vindavi, şunları kaydetti:
''Kerkük'teki okullarımıza son bir ay içinde Arapça ve Kürtçe eğitim veren okullardan gelen yaklaşık 300 öğrenci kayıt yaptırdı. Türkmenlerin dışında Arap ve Kürt ailelerinin de çocuklarını Türkçe eğitim veren okullara kaydettirmeleri bizi sevindiriyor.''

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Fakhralddin Bahaaddin Qadir, ağustos ayında öğretmenler için düzenlenen sertifika törenine katılarak, burada yaptığı konuşmada verilen eğitim programını başarılı bulduğunu belirterek, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’e teşekkür etmişti.

BENZER HABERLER

Video Title