Gazetecilerin gözünden Irak'ta Erbil Uluslararası Maarif Okulu açılması

24.10.2018

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Erbil kentinde açılan Uluslararası Maarif Okulu'nun Iraklı öğrenciler için bir cazibe merkezi haline geleceği belirtiliyor.

Türkiye Maarif Vakfı dünya genelinde açtığı okullara yenilerini ekleyerek Türkiye'nin eğitim alanındaki tecrübesini farklı ülkelere taşımaya devam ediyor.

Bu okullardan biri de perşembe günü açılışı yapılan Erbil Uluslararası Maarif Okulu açılışa katılan Türk gazetecilerden Nedim Şener, yaptığı değerlendirmede, FETÖ okullarından mezun öğrencilerin Türk üniversitelerinde okuyamadığını hatırlatarak, Erbil Uluslararası Maarif Okulu'nun, bölgede terör örgütüne ait okullardan daha cazip hale geleceğini söyledi.

IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi ile de sohbet etme imkanı bulduklarını aktaran Şener, "(IKBY yönetimi FETÖ'yü) Henüz terör örgütü olarak tanımlamıyor ama okullar meselesinin çözülmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ediyor. IKBY Eğitim Bakanı ile yapılan görüşmeler son derece olumlu olmuş." dedi.

Şener, IKBY'nin 15 Temmuz başarısız darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmesi gerektiğini vurgulayarak, örgüte bağlı okulların da Maarif Vakfı'na devredilmesi gerektiğini ve bununla ilgili görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Gazeteci Kemal Öztürk de FETÖ'nün en büyük gücünün okullardan ve eğitim sistemi üzerinden kurduğu tuzaklardan geldiğini belirterek, Türkiye'nin yurt dışındaki FETÖ'nün faaliyetlerini akamete uğratmak için birkaç yoldan çalışma yürüttüğünü dile getirdi.

Öztürk, şunları söyledi:

"Bunlardan birisi diplomasidir. Büyükelçilik, konsolosluklar aracılığıyla bu okulların kapatılması için uğraşıyor. İkincisi de eğitim mekanizmalarıdır. Yani o okulları kapattığında oradaki öğrenci, öğretmen ve sistem ne olacak diye onun çözümü için Türkiye, Maarif Vakfı'nı kurdu."

Yenişafak’tan gazeteci Yasemin Asan de, Erbil Uluslararası Maarif Okulu ile Türkiye'nin, Irak'a verdiği önemi bir kez daha görmüş olduklarını ifade etti.

Okulda Irak'ın gelecekte yönetiminde yer alacak bir nesil yetişeceğini düşündüğünü anlatan Asan, şöyle devam etti:

“Okulda, kendi iradelerini kullanarak, özgür olarak karar alacak bireyler yetişiyor. Öğrencilerin eğitim ve öğretimi için her ayrıntı düşünülerek düzenlenmiş. Okul yöneticileri, öğrenci ve velilerle bir aile olduğunu gördüm. Bu okul, bölgenin en prestijli okulu konumunda yer alıyor. Erbil Uluslararası Maarif Okulu Türkiye'nin gücünü de gösteriyor. Türkiye bu okulun gücü ile FETÖ'yle mücadele de edecek.”

Daily Sabah’ndan Gazeteci Mehmet Çelik ise, Türkiye Maarif Vakfı’nın Erbil’de okul açmış olması, birkaç açıdan önemli olmakla birlikte açılış vakti olarak da yerinde olduğunu belirtti.

Maarif okulları Erbil’de ve IKBY’ye bölgesinde FETÖ ile mücadele çerçevesinde, halihazırdaki şartlar dahilinde, etkili bir adım olduğuna dikkat çeken Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zira bu adim hem bölgedeki FETÖ mensuplarına karşı bir baskı oluştururken, bölge halkının çocukları için de güvenebilecekleri bir eğitim kurumu olarak kendini gösterecektir. Ayrıca her ne kadar IKBY ile ilişkilerde pürüzlü bir donemden geçsek de, Maarif okulları gibi ‘yumuşak güç’ araçları, halklar arası bağları güçlendirirken, hükûmetler arası ilişkileri de pekiştirmeye yardımcı olur. Bunlarla birlikte, Maarif okullarından mezun olacak nesiller, uzun vadede hem kendilerini fert olarak ileriye hazırlayacak, hem de toplumlarına katma değeri yüksek bir eğitim donanımı ile geri donuş yapacaklardır. Bu pozitif etki ve geri donuş tatbiki de her zaman için Türkiye’nin hanesine diplomasi acısından bir kazanç olarak yazılacaktır. Tabi Erbil’de bir okulun açılması yetmez, ayni zamanda IKBY ve Bağdat hükûmeti de Türkiye’nin FETÖ hassasiyetine karsı daha etkili yaklaşım sergilemelidir.”

Erbil Uluslararası Maarif Okulu'nun 2018-2019 eğitim-öğretim yılı resmi açılış töreni, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, IKBY Eğitim Bakanı Piştivan Sadık, Erbil Valisi Nevzad Hadi, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Mustafa Göksu, TMV Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Torpil ve Mustafa Çaltılı ile çok sayıda siyasetçi, akademisyen, gazetecinin katılımıyla perşembe günü gerçekleştirilmişti.

BENZER HABERLER

Video Title