Etiyopya Maarif Okulları Yeni Eğitim Öğretim Yılına Merhaba Dedi

13.10.2021


Doğu Afrika’nın en büyük nüfusuna sahip ülkesi; Afrika Birliği’ne ev sahipliği yapan ve Türkiye ile tarihi, kültürel, ekonomik olarak çok derin bağları bulunan Etiyopya’da Türkiye Maarif Vakfına bağlı 18 okulda yeni eğitim öğretim yılı eş zamanlı düzenlenen törenle başladı. Törene öğrenci, öğretmen ve veliler yoğun ilgi gösterdi.
 

Harar, Sebeta ve başkent Addis Ababa’da yaklaşık 2 bin öğrenciyle eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden Maarif Okulları, yeni devraldığı 5 kampüste bu yıl ilk kez eğitime başlayacak.

Ağustos ayında Etiyopya Mahkemelerin verdiği kararla Türkiye Maarif Vakfına devredilen Okullarında eğitim öğretim sürecine hazırlanması için hummalı çalışma yapılmıştı. Okullar modernize edilerek, gerekli teknolojik alt yapı çalışmaları gerçekleştirilmişti.

Geçtiğimiz ağustos ayında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki bazı okullar mahkeme kararıyla Türkiye Maarif Vakfına devredilmişti. Devir işleminin gerçekleşmesinde, ülkede daha önce alınan ve Maarif Vakfınca işletilen okulların sürdürdüğü başarılı eğitim süreçleri önemli rol almıştı. Ülkedeki okulların Vakfa devredilmesinde başta Addis Ababa Büyükelçiliği olmak üzere Türkiye’nin resmi yetkilileriyle Türkiye Maarif Vakfının yöneticilerinin, öğrenci velileri ve Etiyopya makamlarıyla kurdukları yakın ilişkilerin etkili olduğu belirtiliyor. Etiyopya ile birlikte halen 25 Afrika ülkesinde eğitim faaliyetlerini başarıyla yürüten Türkiye Maarif Vakfının ülkedeki 6 kampüste anaokulu, orta ve ilk okul ile liselerden oluşan 18 okulu bulunuyor.


 

DİĞER HABERLER

Video Title