Erbil Uluslararası Maarif Okulu Online Eğitime Başarıyla Devam Ediyor

03.11.2020

Irak’ta, yeni tip koronavirüs nedeniyle okulların bir ay tatil edilmesinin ardından, ülkenin önde gelen okullar arasında yer alan Erbil Uluslararası Maarif Okulu, geçen sene başladığı uzaktan eğitimi 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde de başarıyla sürdürüyor.

Erbil Uluslararası Maarif Okulu Müdürü İdris Karaaslan, okul olarak hem yüz yüze hem de online eğitim vermeye tamamen hazır olduklarını, şu anda hükümetin verdiği karar doğrultusunda tüm kademelerde tamamen online eğitim sistemine geçtiklerini belirtti.

11 Ekim’den itibaren anaokulu, 1 ve 2. sınıflar olmak üzere yüz yüze eğitime başladıklarını kaydeden Karaaslan, hükümetin aldığı yeni bir kararla bütün sınıflarda online eğitime geçildiğini dile getirdi.

Karaaslan, “Erbil'de internet altyapısı yeterli. Okulumuzda da kaliteli bir internet var. Bu konuda da bir sıkıntı çekmiyoruz. Anaokulundan ilkokula ve liseye kadar bütün kademelerde bir sıkıntıyla karşılaşmadık.” dedi.

Devlet okullarındaki öğrencilerin yetersiz teknik imkanlar nedeniyle özel okullardaki öğrenciler gibi online eğitim alma şanslarının olmadığına işaret eden Karaaslan, Maarif Okulundaki imkânların diğer okullarda olmadığını, sadece özel okullarda bulunduğunu ifade etti.

Karaaslan, Maarif Okulunun online eğitimde sunduğu imkanları şu şekilde anlattı:

“Hem blackboard dediğimiz bir sistem kullanıyoruz ve bunun üzerinden online eğitim yapıyoruz hem de öğrencilerimize yine managebac adlı bir programdan ödevlerini veriyoruz, sınavlarını yapıyoruz. Diğer okullarda bu imkân şu anda yok. Telafi konusunda, normalde online eğitim yaparken bu derslerimiz de kayıt altına alınıyor. Daha sonra öğrencilerimiz isterse, bu kayıtlı videoları tekrar edebiliyor.”

Online eğitim derslerinin 40’ar dakikadan oluştuğunu ve günlük 7 saat ile 8 saat arasında değiştiğini aktaran Karaaslan, yüz yüze eğitimde sunulan derslerin online olarak da devam ettiğini vurguladı.

Karaaslan, tüm öğrencilerinin teknik altyapıları ve bilgisayarlarının olduğunu hatırlatarak, bu konuyla ilgili hiçbir veliden bir şikayet almadıklarını kaydetti.

Öğrenciler, Aileler ve Öğretmenler Online Eğitimin Başarısından Memnun

Erbil Uluslararası Maarif Okulu Müdür Yardımcısı Talat Yasin de online eğitim sistemine bütün öğrencileri dahil ederek eğitimlerinin devam etmesini sağladıklarını söyledi.

Yasin, “Bütün öğrencilerimiz bulundukları yerden ya da evlerinden öğrenimlerine devam ediyor. Tabii yüz yüze eğitim her zaman için fark ediyor. Buna rağmen biz başarılı bir şekilde bu işin üstesinden geldik. Sonuç olarak hem öğrenciler ve aileler hem de öğretmenler bu sistemin başarılı bir biçimde yürümesinden çok memnun.” diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Video Title