Erbil’deki Türkçe Kursuna Yoğun İlgi

21.10.2019

Irak’ın Erbil kentinde bir süre önce faaliyete başlayan Erbil Uluslararası Maarif Okulu’nun açtığı Türkçe kursuna hem öğrenciler hem de vatandaşlarca yoğun ilgi gösteriliyor.

İki farklı seviye için ayrı ayrı sınıfların bulunduğu kurs hakkında basına açıklama yapan yetkililer, “Türk kültürünü ve dilini tanıtmak için burada bir dil kursu açtık. Yoğun katılımdan çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

Kursun amacının kursiyerlere iyi seviyede Türkçe öğretmek olduğunu altını çizen yetkililer, temel hedeflerinin tüm kursiyerlerin okuma, yazma, konuşma ve dinlemelerini iyi bir seviyeye taşımak olduğunu vurguladı.

Türkçe’nin çok önemli bir dil olduğunu vurgulayan Iraklı kursiyer Aynur Ekrem Nafi, Iraklı bir Türkmen olarak Türkçe öğrenmeyi çok sevildiğini söyledi. Hz. Muhammed'in “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz” hadisini hatırlatan Nafi, “Bugün ilk dersimiz hocamız çok yardımcı oluyor. Yılda iki defa Türkiye’ye gidiyoruz, kızım da orda doğdu” şeklinde konuşarak duygularını ifade etti.

Iraklı kursiyer Nur ise “Kursun ilk günündeyiz, Türkçe bizim için faydalı, oralara gidince iletişim kurabiliriz. Ayrıca üç çocuğum Türkçe okuyor, bu şekilde onlara yardımcı olacağım. Ek olarak Türkçe öğrenmenin de kendim için yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

Kursun iki ay süreceği belirtilirken, ilk ayda birinci seviyenin bitirilmesinin hedeflendiği kaydedilerek eğitimin uzun bir sürece yayıldığının altı çizildi.

BENZER HABERLER

Video Title