Endonezya Üniversitesi heyetinden Türkiye Maarif Vakfına Ziyaret

18.10.2018

Türkiye Araştırmaları Merkezi çalışmaları kapsamında Türkiye Maarif Vakfını ziyaret eden Dr. Dodi Sudiana başkanlığındaki Endonezya Üniversitesi heyeti, Mütevelli Heyeti Üyesi Zekeriya Akçam ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben’in de bulunduğu Maarif Heyetiyle görüştü.

Endonezya Üniversitesi İş Birliği İşleri Direktörü Dr. Dodi Sudiana başkanlığındaki akademisyen ve Endonezya İstanbul Başkonsolosluğu görevlilerinin bulunduğu heyet, 2017 yılının Ekim ayında Türkiye Maarif Vakfı ve Endonezya Üniversitesi ile imzalanan eğitim iş birliği protokolü çerçevesinde kurulması kararı alınan Türkiye Çalışmaları Merkezi için Vakfın Mütevelli Heyeti Üyesi Zekeriya Akçam ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben’in katılımı ile Vakfın genel merkezinde toplantı düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Akçam, toplantıda yaptığı konuşmada Dr. Sudiana ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Endonezya Üniversitesi ile iş birliklerini sürdürdüklerini belirtti.

Endonezya Üniversitesi ile kurulan iş birliği sonucu Türkiye Çalışmaları Merkezi kurulması kararını aldıklarını aktaran Akçam, konuşmasını şöyle devam etti:

“2017 yılının Ekim ayında Endonezya Üniversitesi ile eğitim iş birliği için bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştı. Bu bağlamda Türkiye Çalışmaları Merkezi kurulması kararlaştırılmıştı. Bunun yapılması adına, bir Uygulama Anlaşması imzalanması gerekiyordu. Toplantıda bu anlaşmaya dair müzakereler gerçekleştirildi.”

Akçam, Türkiye Çalışmaları Merkezi kurulması ile ilgili şöyle konuştu:

“Bu iş birliği sonucu ortaya çıkan projelerden birisi Türkiye Çalışmaları Merkezi kurulmasıdır. Bu merkezin amacı Türk halkının ve kültürünün tanınmasını sağlamaktır. Bu bağlamda disiplinlerarası çalışmalar yapılması, öğrenci değişim programları düzenlenmesi, Türkiye üzerine çalışan öğrenci ve akademisyenlere destek sağlanması gibi çalışmalar yapılması beklenmektedir.”

Toplantının ardından Dr. Sudiana, Akçam’a teşekkür plaketi takdim etti.

BENZER HABERLER

Video Title