Başkanımız Birol Akgün “2011 Sonrası Irak” Sempozyumu’nda Konuştu

19.11.2019

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) sponsorluğunda iki gün boyunca devam edecek "2011 Sonrası Irak" başlıklı uluslararası sempozyumuna konuşmacı olarak katılan Başkanımız Prof. Dr. Birol Akgün değerlendirmelerde bulundu.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde devam eden sempozyumun “Irak’ın Genel Görünümü” başlıklı oturumunda, Başkan Prof. Dr. Birol Akgün, IIACSS İstatistik Kurumu Ürdün Direktörü Dr. Munkiz Dagir, Çankaya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mahir Nakip ve Kerbela Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Halid Uleyvi el-Ardavi konuşma yaptı.

Akgün, Irak’ta yaşanan istikrarın etkisinin tüm bölgede hissedileceğini vurgulayarak, “Irak’ta, Bağdat’ta barış ve düzen varsa, İstanbul’da da Ankara’da da barış ve düzen vardır. Türkiye'nin bölgeye bakış açısı budur” ifadelerini kullandı.

Akgün, 2011 sonrasında hem Suriye’nin hem Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda en hassas ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini belirterek, “Yeter ki içerde kendi dinamikleriyle güvenliği ve istikrarı sağlasınlar, Türkiye demokratik meşruiyet yoluyla iktidara gelen güçleri desteklemeye devam edecektir. Ancak kendisine gelecek güvenlik tehditlerine de ilgisiz kalması mümkün olmaz” dedi.

BENZER HABERLER

Video Title