Arnavutluk’ta ‘Kardeşliğin Hikayesi’ Yarıştı

08.06.2018

Arnavutluk’ta, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Eğitim Bir-Sen ve yerel sivil toplum kuruluşları iş birliği ile düzenlenen ‘Kardeşliğin Hikayesi’ konulu mektup yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.

Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı’na bağlı tüm ortaokul, lise ve dengi okullardaki öğrencilerin Türkiye hakkında bilgilenmesini sağlamak, kökleri yıllar öncesinde aynı hanelerde aynı sofralarda atılmış ve günümüzde de devam eden derin bağlarımızı, sosyal, kültürel, eğitim, spor ve turizm alanında güçlendirmenin hedeflendiği ‘Kardeşliğin Hikayesi’ konulu mektup yarışması sonuçlandı.

Düzenlenen ödül törenine Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, TMV Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaltılı, Tiran Belediye Başkan Vekili Abaz Hado, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Akpınar, Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ömer Osman Demirbaş ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

TMV Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, yaptığı konuşmada iki halkın kardeşliğini pekiştirecek her türlü ortak girişime her zaman destek vereceklerine işaret ederek, "Türkiye ve Arnavutluk'un sadece dost olduğunu tarih kitaplarından okumak istemiyoruz. O yüzden bugünkü neslin de bunları öğrenmesini, üzerine düşünmesini ve geleceği de kendi çocuklarına bugün yaşanan bu kardeşliğin hikayesini oluşturacak şekilde birlikteliği sağlamasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında 5 asra yakın ortak bir tarih bulunduğunu kaydeden Akgün, "Dolayısıyla Arnavutluk'ta Türkçeyi öğrenenler, Türkiye'de Arnavutçayı öğrenenler hem geçmişin güzel tarihini yeniden yazacaklar hem de bugün yarınları anlatacak olan hikayeyi de yine aralarında gelişecek olan bu dostluk hikayeleriyle inşa edecekler." şeklinde konuştu.

Yarışmada ilkokul kategorisinde birinciliği Erik Nazeraj, ikinciliği Aisa Oshafi, üçüncülüğü ise Sindi Picoka elde etti. Lise kategorisinde ise birinciliğe Sumeje Zharova, ikinciliğe Ezgi Ozalan, üçüncülüğe ise Elvana Sufaj layık görüldü.

BENZER HABERLER

Video Title