Afganistan'da Maarif Eğitim Merkezi Açıldı

11.12.2019

Türkiye Maarif Vakfı Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde eğitim merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış törenine Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Şevki Seçkin Alpay, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben, Türk ve Afgan yetkililer katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Belh Vali Yardımcısı Başir Tevhidi, Afganistan ile Türkiye arasında kardeşlik bağı bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin Afganistan’a birçok alanda yardımda bulunduğunu ifade eden Tevhidi en önemli yardımların da eğitim alanındaki yardımlar olduğunu belirtti.

Yönetim Kurulu Üyesi Türkben ise Afganistan’daki Maarif Okulları dışındaki öğrencilerin akademik başarılarını artırmaya dönük açılan bu eğitim merkezinin çok önemli ve müstesna bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Türkiye Maarif Vakfı’nın, Afganistan'daki FETÖ iltisaklı okulları devralmasının ardından ilk kez bir eğitim merkezi açtığını vurgulayan Türkben, bu eğitim merkezinde öğrencilerin dil kursu ve Türkiye’de eğitimlerini sürdürmesi için Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) eğitimi alacaklarını, böylece öğrencilerin başarılarını daha yükseklere taşıyacaklarının altını çizdi. Türkben, “Türkiye Maarif Vakfı olarak Afganistan’da yeni eğitim merkezleri ve okulları açmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkonsolos Alpay da Afgan halkının eğitime ne kadar büyük önem verdiğini bildiklerini, Türkiye’nin dost ve kardeş Afganistan’da eğitimin gelişmesi için başta Türkiye Maarif Vakfı olmak üzere, Yunus Emre Enstitüsü, TİKA, Diyanet Vakfı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi tüm kurum ve kuruluşlarıyla büyük destek sağladığını belirtti.

Afgan-Türk Maarif Okulları Mezar-ı Şerif İlkokulu’nun da yakın gelecekte açılabilmesi için çalışmaların başladığını bildiren Alpay, “Afgan-Türk Maarif Okulları Mezar-ı Şerif Eğitim Merkezi’nde Konkur, Yabancı Öğrenci Seçme Sınavı, SAT/TOEFL gibi yabancı dil sınavları hazırlık kurslarının yanı sıra Türkçe kursları da düzenlenecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından eğitim merkezi hizmete açıldı.

BENZER HABERLER

Video Title