Afganistan Maarif Okulları’nda Mezuniyet Heyecanı

12.12.2019

Ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde bulunan Afgan-Türk Maarif Okulları erkek ve kız liseleri FETÖ’den devralınmasının ardından ilk mezunlarını verdi.

Şehirdeki bir düğün salonunda düzenlenen mezuniyet törenine Mezar-ı Şerif Başkonsolosumuz Şevki Seçkin Alpay, Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben, Afgan yetkililer ve Türk kurumları temsilcileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Belh Vali Yardımcısı Başir Tevhidi, Türkiye’nin, Afganistan’da ülkenin yeniden yapılanması için eğitim alanında da yardımda bulunduğunu belirtti.

Yönetim Kurulu Üyesi Türkben ise Türkiye Maarif Vakfı’nın daha kaliteli bir eğitim için daha iyi imkanlar sunarak Afganistan’a hizmet etmeyi sürdüreceğini vurguladı.

Afganistan ile Türkiye arasında tarihi, kültürel ve dini bağların bulunduğunu dile getiren Türkben, ayrıca iki ülke halkları arasında da dostluğun ötesinde kardeşlik ilişkisi olduğunu hatırlattı.

Türkben, Vakıf olarak kızların eğitimine ayrı bir önem verdiklerinin altını çizerek, 42 ülkede 318 okul, 42 yurtla 40 bin öğrenciye hizmet verdiklerini aktardı ve hizmetlerin artarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

“Maarif ülkemizin uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısıdır”

Başkonsolos Alpay ise Afgan halkının talep ettiği, istediği müddetçe yardımların süreceğini belirterek, "Türkiye Maarif Vakfı, kültür ve medeniyet etkileşimini ortak iyiye ulaştıracak bir yol olarak gören ülkemizin uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısıdır" diye konuştu.

Kurumun ilmini ve irfanını insanlığın barış ve huzuru için kullanacak iyi insanların yetiştiği öncü bir eğitim kurumu olmayı hedeflediğini aktaran Alpay, " Türkiye Maarif Vakfı Afganistan’da devraldığı okullardaki fiziki şartların iyileştirilmesi, eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve öğrenci sayısının arttırılması hususlarında hızla gereğini yapmaktadır. Kısa zamanda yapılanlarla yetinmeyerek, bu çerçevede eğitim imkanlarının daha da iyileştirilmesi için kız ve erkek liselerinin kampüslerinin yeniden düzenlenmesi çalışmalarına da başlamıştır. Kızlarımızın öğrenimlerini en üst düzeylere kadar devam ettirmeye hevesli ve istekli olduklarını memnuniyetle görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencilerin hazırladığı şarkı, Türk ve Afgan halk oyunları gösterisiyle devam eden tören 45 erkek ve 28 kız öğrenciye mezuniyet belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

BENZER HABERLER

Video Title