Afganistan Maarif Okulları’nda Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

30.10.2019

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Türkiye Maarif Vakfı Uluslararası Kız Lisesi’nde tören düzenlendi.

Törene Türkiye Cumhuriyeti Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Afganistan Eğitim Bakan Yardımcısı Marcan Matin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, milletvekilleri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Türkiye Maarif Vakfı Afganistan Ülke Direktörlüğü yetkilileri, Vakfın bilginin dünyaya yayılması, cehaletin ortadan kaldırılması için kurulduğunu ve Türk halkının dünyaya en büyük hediyelerinden birisi olduğunu söyledi.

50 ülkedeki 300 okulda 35 bin öğrenciyle eğitim ve kültüre hizmet ettiklerini anlatan yetkililer; amaçlarının, bulundukları ülkelerde kendi kültür ve geleneklerine bağlı olan iyi insanlar yetiştirmek olduğunu belirtti.

İİT'nin Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Botsalı da her annenin bir öğretmen olduğunu ve bu nedenle Afgan kadınlarının barış konusunda da önemli rol oynayacağına inandığını vurguladı.

“İki ülke ilişkileri tarihi çok eskiye dayanıyor”

Afganistan Eğitim Bakan Yardımcısı Matin, Afganistan ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin tarihin çok eski dönemlerine dayandığının ve bugüne kadar güçlenerek devam ederek geldiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin Afganistan’a yaptığı yardımlara değinen Matin, “Türkiye’nin yatırımlarının en önemlisi eğitim alanında yapılan yardımlardır ve Afganistan halkı bu yardımlardan çok memnundur” dedi.

Büyükelçi Ertuğrul da, Afganistan’ın ülkemizin kuruluşunda yaptığı yardımları asla unutmadıklarını söyledi.

Son 18 yılda Türkiye tarafından Afganistan’da kalkınma, altyapı, eğitim, sağlık ve benzeri alanlarda birçok projenin hayata geçirildiğini dile getiren Ertuğrul, bu yardımların devam edeceğini belirtti.

Ertuğrul, “Kabil’de bir kız üniversitesi açmayı planlıyoruz. Bu üniversitenin Afgan kızlarının eğitimine büyük katkıda bulunacağına inanıyorum. Türkiye ile Afganistan arasındaki kardeşlik bağı ebedidir” diye konuştu.

Törenin sonunda öğrenciler Farsça ve Türkçe şarkılar seslendirdi.

BENZER HABERLER

Video Title