TÜRKİYE MAARİF VAKFI FAALİYETLERİ VE EĞİTİM KURUMLARINDA ELDE EDİLEN BAŞARILAR

08.08.2019

Türkiye Maarif Vakfı 17 Haziran 2016’da TBMM tarafından kabul edilen 6721 sayılı Kanunla, yurtdışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek amacıyla kurulmuştur. Bu amaç doğrultusunda okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm eğitim kademelerinde burslar vermek, okullar, yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dâhil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak, metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek Vakfın temel faaliyet alanlarını oluşturmaktadır.

Türkiye Maarif Vakfı bu kapsamda bir yandan çeşitli ülkelerde sunduğu kaliteli eğitim faaliyetleriyle Türkiye dostu gençler yetiştirerek önemli bir kamu diplomasisi faaliyeti yerine getirirken, ilgili ülkelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetişmesine katkı sağlayarak Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından ilan edilen “Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine” hizmet etmektedir.

Vakfımız bu çerçevede, kuruluşundan bugüne geçen üç yıllık kısa zaman zarfında kurumsallaşma sürecinde ihtiyaç duyulan fiziki, beşerî ve hukuki altyapısını tamamlamıştır. Altyapı çalışmalarıyla eş zamanlı olarak; başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere Devletimizin ilgili kurumları ile iş birliği halinde, 99 ülke ile resmî temas kurmuş, 55 ülkeye temsilci atamış, 18 ülkede FETÖ iltisaklı 217 okulu devralarak ve 16 ülkede 74 yeni okul açarak toplamda 34 ülkede 291 okul ve 41 yurt ile 30.000’e yakın öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti vermeye devam etmektedir. Bu yönüyle Türkiye Maarif Vakfı küresel bir eğitim kurumu haline gelmiştir.

Türkiye Maarif Vakfı ilk üç yılında 2017-2019 Stratejik Planı’na uygun bir şekilde kurumsallaşma çalışmalarını yürütmüştür. 2020-2023 Stratejik Planı’nda ise eğitimde, insan kaynaklarında ve finansal yönetimde kaliteyi önceleyen ve Vakfın küresel marka değerini yükseltmeyi amaçlayan stratejilere öncelik verilmesi planlanmaktadır.

Halihazırda yurtdışında Türkiye’den görevlendirilen 327 okul yöneticisi ve öğretmenin yanında 4834 yerel öğretmen ve destek personeli ile dünyanın dört bir yanında eğitim faaliyetleri yürüten Türkiye Maarif Vakfı, modern fen bilimlerinden sosyal bilimlere, bilişim teknolojilerinden millî kültür ve değerlere, Türkçe ve yerel dil dahil yabancı dil eğitiminden bilim, kültür, sanat ve edebiyat alanlarına kadar başarılı bir eğitim hizmeti vermektedir.

Özellikle Türkçe öğretimine özel bir önem veren Vakfımız, Maarif okullarında tüm sınıflarda Türkçe dersinin okutulmasını ve mezun her öğrencinin B2 düzeyinde Türkçe öğrenmesini hedeflemektedir. Bu amaçla, bir yıllık yoğun çalışma sonucu örgün eğitimde yabancılara Türkçe öğretimi müfredatı tamamlanmış olup kitap yazım süreci devam etmektedir.

Vakfımız okullarının eğitimde yakaladığı başarı grafiği, ulusal ve uluslararası sınavlardaki başarılar, sanatsal ve sportif organizasyonlar, olimpiyatlar ve proje alanlarında elde ettiği derecelerle taçlandırılmakta, bulunduğu ülkelerin eğitim ve öğretim kalitesini artırmaktadır. Bu başarılardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

- Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Uluslararası Maarif Okulları öğrencisi Yogo Anıfatou Daniella, ülkedeki lise bitirme sınavı olan Examen d' Etat’ta birinci oldu.

- Afganistan’da üniversiteye geçiş sınavı olan ve 127.899 öğrencinin girdiği Concoure Sınavında Afgan–Türk Maarif Vakfı Okulları hem ülke birincisini çıkardı hem de 4 öğrencimiz ilk yüz, 28 öğrencimiz ilk 1000 öğrenci içinde yer aldı.

 - Arnavutluk’ta düzenlenen ulusal biyoloji, fizik, kimya, matematik ve tarih olimpiyatları, Art Fest Tiran Belgesel Yarışması ve Tiran Modern Dans Yarışmasında Arnavutluk Maarif Okullarından dört öğrencimiz birincilik, iki öğrencimiz ikincilik, dört öğrencimiz ise üçüncülük derecesi kazandı. 

- Hırvatistan’da düzenlenen Pro Jiu-Jitsu Yarışması’nda Saraybosna Maarif Okulları’ndan 11. sınıf öğrencisi İbrahim Amar 73 kilogramda altın madalya, 11. Sınıf öğrencisi Ishak Banoviç 66 kilogramda gümüş madalya kazandı.

-Saraybosna Maarif Okullarında açılan sanat atölyelerinde 200 öğrencinin katıldığı kıyafet tasarım, ipek boyama, ahşap boyama, ebru, ıslak keçe, alüminyum folyo, kâğıt folyo ve filografi eğitimleri sonrası açtıkları sergi ülkenin ilgi odağı oldu. 

- Türkiye Maarif Vakfı’nın Gine’deki Ömer Halisdemir Erkek Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Mamadou Salıou Bah, Ortaokula geçiş sınavında (Examen De Fın D'etudes Elementaıres) Gine birincisi oldu.

- Uluslararası Türkiye-Moritanya Maarif Eğitim Kurumlarında okuyan 11 öğrenci; 178.000 öğrencinin katıldığı ilkokul bitirme sınavı CONCOURE, ortaokul bitirme sınava BREVET ve üniversiteye giriş sınavı BAC’ta ilk 200 isim arasına girdi. Böylece ülke geneli başarı oranlarının yüzde 9’larda olduğu Moritanya’da Maarif Okulları yüzde 93 başarı sağladı. 

- Sudan’da 166.535 öğrencinin katıldığı “İlköğretimden Liseye Geçme Sınavı”nda Hartum Maarif Okullarından erkeklerde Muzan Ashraf, kızlarda Hanan Abdalrahman birinci, Lima Nidal ikinci, Ala Muhammed ise üçüncü oldu. 

- Sudan’da üniversiteye geçiş amaçlı “Lise Diploması Sınavı” nda  Hartum Maarif Okullarından Radwan Abdalrahman birinci olurken, Mohanned Abdalkarem, Najat Faysal ve Merğane Mahmoud ise beşinciliği paylaştı.

- Kosova Uluslararası Maarif Okulları öğrencilerimizden Nadir Ymeri ve Almir Durguti 4500 öğrencinin katıldığı ATOMI Enstitüsü sorumluğunda gerçekleştirilen Kangaroo Matematik Olimpiyatlarında 45 öğrenci arasına girerek derece elde etti.

- Uluslararası Maarif Priştine Okullarından 40 öğrencinin katıldığı “Ulusal Kangaroo Linguistik İngilizce Yarışmasında” ülke çapında 39 öğrencimizin üstün başarı ile dereceye girdiği ve 3 öğrencimiz finalist olduğu için Kosova Maarif Okulu’na özel ödül verildi.

- Tunus Maarif Okulları öğrencilerimizin oluşturduğu Maarif Robotik Ekibi Jubilee Enstitüsü Eğitimde Mükemmellik Merkezi ve Arap Robotik Derneği tarafından Ürdün’de düzenlenen “First Lego League Arabia 2019” Robot Turnuvasında jüri özel ödülü kazandı. 

- Cibuti Maarif Okulu, Cibuti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2018-2019 eğitim-öğretim yılının en iyi okulu seçildi. 

- Venezuela Caracas Türkiye Maarif Vakfı Los Riscos Koleji’ni birincilikle bitiren öğrencimiz José David Briceño da Silva, Simon Bolivar Üniversitesi Matematik Bölümüne özel kontenjanla kabul edildi.

- Pakistan İslamabad Pak-Türk Maarif Okulları öğrencilerinden Sikander Ali Bazil, Worlds Scholar Cup (Dünya Bilginler Kupası) Yarışmasında 4.000 katılımcı arasında birincilik elde ederek şeref madalyası kazandı. Aynı yarışmada ayrıca 194 öğrencimiz altın madalya, 181 öğrencimiz ise gümüş madalya elde etti.

- Pak-Türk Maarif Okullarından 4 öğrencimiz Intel firması tarafından dünya çapında düzenlenen “International Science and Engineering Fair” (ISEF) yarışmasında Pakistan elemelerinde ilk sırayı elde etti. Aynı yarışmanın ABD etabında ise öğrencimiz Sadaf Naushad birincilik elde ederek University of Arizona’dan burs ödülü kazandı. 

- Pakistan Lahor Pak-Türk Maarif Asifa İrfan Kız Kampüsü 1. sınıf öğrencimiz Maheen Masoud, dünya genelinde tüm Cambridge eğitim sitemi uygulanan okullar arasında haziran ayında gerçekleştirilen “O Level Board” sınavında tam puan alarak Matematik dalında dünya birincisi seçildi. (Masoud, ayrıca Fizik dalında Pencap Eyaleti’nde de birinci oldu.)

- Pakistan Pak-Türk Maarif Okullarından Muhammad Umar isimli öğrencimiz Uluslararası Fizik Olimpiyatlarına katılmaya hak kazandı.

- Pakistan Pak-Türk Maarif Okulları öğrencilerinden Ashaz Farhaj ve Daniyal Adeel Üniversiteye Giriş Sınavında (GAT) birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti.

- Karaçi Pak-Türk Maarif Okullarınan öğrencilerimiz Umme Barira ve Maha Khan, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde finalist olma hakkı elde etti.

-  Pakistan Pak-Türk Maarif Okulları öğrencimiz Muneeba Noor 10000 öğrencinin katıldığı “Pakistan Ulusal Günü Makale Yarışması”nda birincilik elde etti.

- Pakistan genelinde 15.000 öğrencinin katıldığı Inter Schools Matematik Olimpiyatında (ISMO) Lahor Pak-Türk Maarif Okulları öğrencilerimizden Harmain Ahmed 5. sınıflar kategorisinde Lahor birinciliği; Haris Khan 6. sınıflar kategorisinde Lahor birinciliği, Sadia Sohail ise 7. sınıflar kategorisinde Lahor üçüncülüğü elde etti.

Türkiye’nin bir eğitim merkezi olması ve eğitimin uluslararasılaşması için de Türkiye Maarif Vakfı olarak; Dünya genelinde okullarımızdan mezun olan öğrencilerimizi üniversite eğitimlerini Türkiye’de almaları için teşvik etmekte, bu amaçla Türkiye’ye getirdiğimiz Maarif okulları mezunu öğrencilerimize ülkemizdeki üniversite öğrenimleri boyunca rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunmaktayız. Hali hazırda Uluslararası Maarif Okullarından mezun 11 ülkeden 297 öğrenci Türkiye’de üniversite öğrenimi görmektedir.

Ayrıca Vakfımıza ait okullarda eğitim gören öğrencilerimizin Ülkemizi ve kültürümüzü yakından tanımaları için kültür gezileri ve Türkçe yaz kampları düzenlenmektedir. Bu amaçla temmuz ayında iki hafta boyunca 10 farklı ülkeden 170 öğrencinin iştirak ettiği Türkçe yaz kampı büyük ilgi görmüştür.

 

 

DİĞER HABERLER

Video Title