Türkiye Maarif Vakfının Somali Başarısı

25.09.2017

​​​​​​

Türkiye Maarif Vakfının Somali Maarif Okulları’nda 2016 – 2017 eğitim- öğretim yılında mezun olan seksen öğrenciden altmış tanesi, Türkiye’deki üniversiteler tarafından düzenlenen Yabancı Öğrenci Seçme Sınavı’nda başarı göstererek eğitim hayatlarına Türkiye’de devam etmeye hak kazandılar.

Somali'nin başkenti Mogadişu’da TMV Maarif Okulları’nda velilerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte konuşan TMV Somali Direktörü Abdulkadir Çoban, "TMV Maarif Okulları lisemizden 2016 – 2017 eğitim–öğretim yılında mezun olan seksen öğrencimizin altmış tanesi Türkiye’deki üniversiteler tarafından düzenlenen Yabancı Öğrenci Seçme Sınavı’nda başarı göstermiştir” dedi. Üniversite eğitimleri için Türkiye’ye gidecek olan TMV Maarif Okulları mezunlarının resmi işlemlerinin okul yönetimi tarafından tamamlandığının bilgisini aktaran Çoban, “Velilerimiz, öğrencilerimizin resmi işlemleriyle ilgilenmemizden dolayı çok sevindiler ve memnuniyetlerini alkışlarla dile getirdiler” diyerek sözlerini, “Mezun olan öğrencilerimizin kendilerini ve ülkelerini geleceğe hazırlarken Türkiye’yi tercih etmiş olmalarından dolayı tebrik eder üniversite hayatlarında başarılar dileriz” diyerek bitirdi.

Türkiye’deki üniversitelerde eğitimlerine devam edecek olan Somali TMV Maarif Okulu mezunlarının 17’si mühendislik fakültesi, 8’i eğitim fakültesi, 4’ü mimarlık fakültesi, 6’sı Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, 5’i Bankacılık ve Finans ve 20’si diğer fakültelerden kabul aldılar. 

Türkiye Maarif Vakfının Somali’nin başkentindeki Maarif Okulları’nda ilköğretim ve lise düzeyinde yaklaşık 700 öğrenci eğitim – öğretim görüyor.

DİĞER HABERLER

Video Title