Türkiye Maarif Vakfının Kosova'daki Okullarında Ders Zili Çaldı

21.09.2017

Türkiye Maarif Vakfının (TMV), kendine özgü nitelikli programlarıyla ve kendi donanımıyla Priştine ve Prizren’de kurduğu Uluslararası Kosova Maarif Okulları, yapılan açılış törenin ardından yeni eğitim – öğretim yılına başlandı.

Uluslararası Kosova Maarif Okulları’nda düzenlenen açılış programına, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, TMV Mütevelli Heyeti Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ve Selim Cerrah, Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Torpil, TMV Balkanlar Koordinatörü Salih Sağır, TMV Kosova Direktörü Mesut Özbaysar, Priştine Maarif Okulları Müdürü Necdet Balkı, Prizren Maarif Okulları Müdürü Ali Sedat Aslan ve ülkedeki üst düzey yöneticiler, kurum ve kuruluş temsilcileri, aileler ve diğer davetliler katıldı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, açılış töreninde yaptığı konuşmada, okul yetkilileri ve öğrencilerini tebrik ederken tüm öğrencilere yeni eğitim - öğretim yılında başarılar diledi. Erdem, TMV Okullarının Kosova’da kaliteli eğitim sunacağına ve bu okullarda eğitim alacak öğrencilerin gelecekte başarılı bireyler olacağına inancının tam olduğunu dile getirerek, “TMV Okullarının arkasında 80 milyonluk Türkiye’nin sevgi, saygı ve muhabbeti var” dedi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem şöyle devam etti: “Kosova’da sadece iki Türk okulu vardır. Bunlar Türkiye Maarif Vakfı adına Türk bayrağı kullanırlar ve Türkiye Okulu olduklarını, Türkiye Cumhuriyeti’nin arkalarında olduğunu Kosova Eğitim Bakanlığının bütün kurallarıyla birlikte bir eğitim kurumu olduklarını söyleyebilirler. Bu konuda sadece Türkiye Maarif Vakfı’nın yetkileri vardır.”

Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise, bugünün heyecanlı bir gün olduğunu belirterek her başlangıcın olduğu gibi bugünün de mutluluk, umut ve heyecan içerdiğini söyledi. Türkiye Maarif Vakfı yetkililerinin kısa süre içinde büyük bir azim ve heyecanla eğitim ve öğretim yılının açılışını gerçekleştirmeyi başardığını da sözlerine ekleyen Kılıç, Türkiye’nin her alanda ve her anlamda Kosova gibi dost bir ülkenin ve bu ülkede yaşayan dost ve kardeş halkların daima yanında olduğunu ve olmaya da devam edeceğini vurguladı.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün de törende yaptığı konuşmada, Kosovalı öğrencilerin gözlerindeki parıltının, Kosova’nın güçlü, demokratik ve istikrarlı geleceğinin bir yansıması olduğunu belirtti. Türkiye’nin 15 yıldır insana yatırım yaparak güçlendiğini ve bugünlere geldiğini vurgulayan Akgün, Kosova’nın da insana ve insan gücüne yatırım yapması gerektiğini ifade etti. Akgün, “Amacımız modern anlamda bilimsel ilerleme ve evrensel değerler temelinde öğrencilerimize modern bilim ve teknolojiyi sonuna kadar öğretmek. Kosova’nın geleceği parlaktır ve bu geleceği biçimlendirecek olan en önemli unsur da insan unsurudur.” ifadelerini kullandı. Türkiye Maarif Vakfının 33 ülkede temsilciği olduğunu da dile getiren Akgün, okulların gizli politik ve ideolojik herhangi bir gündemi olmadığını ve Kosova yasaları yönetmeliklerine saygılı bir şekilde faaliyet göstereceklerini sözlerine ekledi.

TMV Okullarının Priştine Müdürü Necdet Balkı, hedeflerinin insanı ve akademik başarıyı tüm yönleriyle geliştirmek olduğunu söyledi. Balkı, eğitim kadrolarının ve her öğrencinin öğrenme becerilerini geliştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini de kaydetti.

Öte yandan, TMV Okullarının Prizren Müdürü Ali Sedat Aslan bu okulun açılışında tarihi bir heyecan yaşadığını dile getirdi. Azmin ve gayretin onları çalışmalarında kısa sürede nereye getirdiğine Prizrenlilerin de tanık olduğunu söyleyen Aslan, “Biz onları eğer Kosova’nın geleceğine birer lider, sanatçı, bilim insanı olarak yetiştirebilirsek işte o bizim en büyük eserimiz olacaktır.” diye konuştu.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA EĞİTİM

Törenin ardından eğitime başlanan Uluslararası Prizren Maarif Okulları, başvuru yapan beş yüzden fazla öğretmen adayının arasından ön elemeyi geçen, yazılı sınavdan sonra da mülakata alınarak dereceye giren çok güçlü bir öğretmen kadrosuyla 1. sınıftan 9. sınıfa kadar uluslararası standartlarda eğitim verecek. 400 öğrencilik kapasiteye sahip okulun şubesindeki tüm derslikler teknolojik donanım ve altyapıya sahip bulunuyor. Okulda sanat çalışmaları için müzik ve resim atölyeleri, bilim çalışmaları için iki laboratuvar, İngilizce ve Türkçe dil çalışmaları için dil laboratuvarları, yetenek çalışmaları için akıl oyunları ve satranç sınıfı, bilişim, kodlama ve robotik çalışmaları için bilgisayar laboratuvarı ile öğrencilerin zengin kaynaklardan yararlanmaları için bir de kütüphane yer alıyor.

Uluslararası Kosova Maarif Okulları, Kosova’daki resmi müfredat ile öğrencilere özellikle uluslararası yetkinlikler kazandırmak üzere özel programlar sunacak. Çeşitli kurslar, öğrenci etüt çalışmaları, akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler dışında öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgilenmek üzere hemşire, eğitim programlarını yürütmek üzere pedagog ve rehberlik hizmetleri için okul psikoloğu hizmet verecek.

 

 

DİĞER HABERLER

Video Title