TBMM Başkanı Şentop: “TMV kısa bir süre zarfında dünya markası haline geldi”

02.06.2021

Türkiye Maarif Vakfının Pakistan’daki Pak-Türk Maarif Okulları tarafından düzenlenen "Pakistan-Türkiye Kardeşliğinin Dünü, Bugünü ve Geleceği" kompozisyon yarışması ödülleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop tarafından verildi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesinin (EİTPA), "Bölgesel Entegrasyon İçin Parlamenter Ortaklığın Desteklenmesi" başlıklı 2'nci Genel Konferansı'na katılmak için Pakistan'da bulunan TBMM Başkanı Şentop, konferansın tamamlanmasının ardından Türkiye Maarif Vakfının başkent İslamabad'daki Çak Şahzad Kampüsü'nde düzenlenen "Pakistan-Türkiye Kardeşliğinin Dünü, Bugünü ve Geleceği" başlıklı kompozisyon yarışması ödül törenine katıldı.

Törende konuşma yapan Şentop, TMV'nin yakın tarihlerde kurulmasına rağmen oldukça kısa sayılabilecek bir süre zarfında dünya markası haline geldiğine işaret ederek, "Avrupa'dan Asya'ya ve Afrika'ya uzanan geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren Maarif Okulları, yeni teknolojilerle, kaliteli öğretim ve eğitim anlayışının merkezi oldu." diye konuştu.

Emperyalist ülkelerin uyguladığı, ülkeler içindeki iş birlikçileri ile icra ettirdiği etnik, dini, kültürel soykırımlar nedeniyle Müslümanların çok acılar çektiğini anımsatan Şentop, "Halen birçok yerde Müslümanlara yönelik ayrımcılığın ve baskının devam ettiğini üzülerek görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Şentop, TMV'nin Pakistan'daki faaliyetlerine atıfta bulunarak, "Uzak coğrafyalarda bile olunsa 'bütün müminler kardeştir' düsturu ve yaşadığımız yüzlerce yıllık hakiki gönül dostluğuna binaen Pakistan ile eğitim yoluyla da birlikte olmayı ve geleceği birlikte inşa etmeyi istiyoruz." dedi.

TMV 13 bine yakın öğrenciye hizmet veriyor

TMV'nin İslamabad Başkent Bölgesi ve dört eyaletteki 10 şehirde, 27 kampüste bulunan 83 okulda, 65 Türk ve 1748 personelle 13 bine yakın öğrenciye eğitim hizmeti verdiğini anlatan Şentop, "Türkçeyi en güzel şekilde öğrenen gençlerimizin, ülkemiz insanının Pakistan'a olan muhabbetini daha iyi idrak edeceğine ve iki ülke arasındaki kardeşliği pekiştireceğine yürekten inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Şentop, bugün kendilerini dinleyen her bir gencin Türkiye ile Pakistan arasında gönül elçisi olacağını vurgulayarak, bu gençlerin iki büyük medeniyetin tarihi dostluğunu nesilden nesle aktaracaklarının altını çizdi.

İki ülke ve halk arasındaki ilişkinin mayasının dostluk, dayanışma ve kardeşlik ile çalındığına işaret eden Şentop, iki ülke arasındaki kardeşliğin temellerinin Osmanlı Devleti henüz tarih sahnesinden çekilmeden önce 19'uncu yüzyılın son çeyreğinde atıldığını söyledi.

"Her zaman Pakistan zindabad diyeceğiz"

Şentop, Pakistanlı kardeşlerinin hemdert olmanın eşsiz bir örneğini sergilediklerine ve insanlık dersi verdiklerine vurgu yaparak "Gönderdikleri yardımlarla İstanbul'da tam teşekküllü bir hastane kurulmasını da sağlamışlardır. Pakistanlı kardeşlerimizin bu destek ve yardımını hiçbir zaman unutmayacak ve her zaman 'Pakistan zindabad' (Pakistan çok yaşa) diyecek ve şükranla anacağız." ifadelerini kullandı.

Tarihin en zor yıllarında hiçbir çıkar gözetmeden yapılan yardımlarla başlayan ilişkinin iki ülke milletleri arasında derin bir muhabbet oluşturduğunu dile getiren Şentop, "Oluşan bu muhabbete doğunun iki büyük şairi Muhammed İkbal ve Mehmet Akif de şiirleriyle, sohbetleriyle, konferanslarıyla katkıda bulunmuşlardır. O yüzden Pakistanlılar kadar biz de merhum Muhammed İkbal'i kendi şairimiz kabul ederiz." dedi.

Şentop, Türk ordusunun Yunan mevzilerine taarruz ettiğinde merhum İkbal'in "İslamiyet'in Doğuşu" adlı en güzel şiirini yazdığını vurgulayarak, "Ayrıca milletimizin kutlu gayeye ulaşmak için ateşle imtihan edildiğini anlatmış ve şu dizeleri yazmıştır; Osmanlıların üzerine bir keder dağı yıkılmışsa sen hiç üzülme/ Çünkü şafak yüz bin yıldızın kanı dökülmeden sökülmez." diye konuştu.

"Biz kader ortağıyız"

Şentop, Türkiye ile Pakistan'ın sevincinin ve kederinin bir olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, Pakistan'ın Avrupa'ya açılan kapısıdır. Pakistan da Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısıdır. Bizler birbirimize karşı hesabi değil, hasbiyiz. Çünkü biz kader ortağıyız." dedi.

Sağlam temeller üzerine inşa edilen ilişkilerin ebediyete kadar esenlik içinde devam etmesini engellemek isteyenler olduğunu anımsatan Şentop, "O sorunu da Pakistan Yüksek Mahkemesi önceki yıl aldığı karar ile ortadan kaldırdı. Pakistan Hükümeti de Yüksek Mahkemenin 3 Aralık 2018 tarihli kararına dayanarak 3 Ocak 2019 tarihinde Pakistan-Türkiye Okullarının Türkiye Maarif Vakfı'na devredilmesine karar verdi." ifadelerini kullandı.

"Hakiki gönül dostluğu ebedidir"

Şentop, verilen sağduyulu ve isabetli karar sebebiyle Pakistan Yüksek Mahkemesine, Pakistan Hükümetine ve Pakistan Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür ederek, "Uzak coğrafyalarda bile olsak 'bütün müminler kardeştir' düsturu ve yaşadığımız yüzlerce yıllık hakiki gönül dostluğu ebedidir." şeklinde konuştu.

Pakistan ile eğitim yoluyla birlikte olmak ve geleceği birlikte inşa etmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirten Şentop, "Okullarımızın güçlü olan manevi duygularımıza daha muhkem köprüler oluşturmasını Cenabı Hak'tan niyaz ediyorum." dedi.

Öte yandan törende TMV öğrencileri Türkiye ve Pakistan halk oyunları gösterilerini sundu.

TBMM Başkanı Şentop da ödül alan öğrencilere hediyelerini takdim etti.

 

DİĞER HABERLER

Video Title