Prof. Dr. Birol Akgün:"Türkiye Maarif Vakfı Kırgızistan ile işbirliğine hazırdır"

24.02.2018

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve beraberindeki heyet Kırgızistan’da bir dizi resmi temasta bulundu.

Yapılan görüşmelerin ardından açıklamada bulunan Akgün, Türkiye Maarif Vakfının Kırgızistan ile işbirliğine hazır olduğunu belirterek, “Vakfımızın burada şube açmasına izin verilmesini istiyor ve bekliyoruz. Kırgızistan ile ortak işbirliği yol haritasının belirlenmesini istiyoruz. Kırgız yetkililer ile görüşmelerde tüm bu konuları açık bir şekilde dile getirdik.” dedi.

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkileri, "son derece güçlü ve derin" olarak tanımlayan Akgün, bu ilişkilerin, bir çıkar grubunun yapmış olduğu çalışmalarla sarsılamayacak kadar önemli olduğunu vurguladı.

Akgün, "15 Temmuz'da şiddete bulaşmış ve kendi ülkesine ihanet etmiş ve yine kendi halkı üzerine F-16'larla bomba yağdırmış olan bir terör örgütünden bahsediyoruz. FETÖ, Türkiye ve Kırgızistan ilişkilerinde sorun olmaya devam ediyor. İki ülke arasında bir güvensizlik yaratılmaya çalışılıyor. Dolayısıyla bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Egemen, dost ve kardeş Kırgızistan'ın iç siyasetine karışmaktan uzak durduklarını kaydeden Akgün, "Kırgız halkının derin bir Türkiye ilgisi, güveni ve sevgisi var. Aynı şey Türkiye için de geçerlidir. Devletler arası güvenin yeniden tamir edilmesi, dün olduğu gibi yarın da bu ilişkilerin geliştirilmesi en büyük temennimizdir." diye konuştu.

Akgün, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerde 15 Temmuz sonrasında yaşanan sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini vurguladı.

"Bu okullara çocuğunu gönderen ailelere güvence vermek istiyoruz"

Türkiye Maarif Vakfının, çözüm için araç ve fırsat olduğunu ifade eden Akgün, şöyle devam etti:

"Kırgızistan'da Türk okulları adı altında kurulan eğitim kurumlarının kapatılmasını istemiyoruz. Vakıf olarak FETÖ ile bağlantılı oldukları bilinen okullara çocuğunu gönderen ailelere güvence vermek istiyoruz. Çünkü bu aileler Türkiye'ye güvenen ailelerdir. Bu güveni boşa çıkarmamak lazım. Buradaki öğrenciler bizim öğrencilerimizdir. Bu okullara çocuğunu gönderen ailelerin ve çocukların hiçbir suçu yoktur. Onlar Türk devletine güvendikleri için ve bu okullar, Türk okulları olduğu için çocuklarını gönderdiler. Bunun için bu okulların tamamen kapatılması söz konusu değildir."

Akgün, bu okullarda okuyan öğrencileri ve ailelerin yanı sıra öğretmenleri de mağdur etmeyecek şekilde bir çözüm mekanizması geliştirilmesini arzuladıklarını belirtti.

Türkiye Maarif Vakfı olarak, Kırgızistan'daki söz konusu okulların, Vakfa devir edilmesini istediklerini söyleyen Akgün, "Kırgızistan tarafıyla beraberce müzakere ederek bir yol haritası geliştirebiliriz. Bir mutabakat anlaşması sonucu ortak komisyon kurulur. İki ülke yetkililerinin ilgisi ve bilgisi dahilinde bu süreci işletecek bir formül geliştirmeliyiz. Yeter ki ortak siyasi irade olsun." diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Video Title