Maarif okulları, Türkiye ve Moritanya toplumları arasındaki ilişkileri güçlendiriyor

30.07.2021

Türkiye Maarif Vakfının Moritanya genelinde bulunan 9 okulunda 1250 öğrenci eğitim alıyor. Moritanya Eğitim Bakanlığının müfredatının uygulandığı okullarda, Arapça ve Fransızcanın yanında Türkçe dersleri de veriliyor.

Türkiye Maarif Vakfı Moritanya Temsilcisi Fahreddin Keskin yaptığı açıklamada, dünya genelinde olduğu gibi Moritanya’da da okullarının misyon ve vizyonuna uygun hareket etmek için çalıştıklarını söyledi.

Okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim verdiklerini anlatan Keskin, yaklaşık 45 ülkede 350’nin üzerindeki okulda 42 bin öğrenciye eğitim hizmeti sunduklarını belirtti.

Moritanya’daki okulların uzun vadede kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Keskin, “Hedeflerimizi gerçekleştirmek için fiziksel alanları iyileştirmek istiyoruz. Bütün eğitimlerimizi bir kampüste yapmak istiyoruz. Kaliteden ödün vermeden daha iyi ortamlarda çalışarak öğrenci sayımızı daha artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye’den 18, Moritanya’dan 200’e yakın personelle çalıştıklarını bildiren Keskin, şöyle devam etti:

“Burada bir bakıma kültür diplomasisi yaparken aynı zamanda bir istihdam alanı oluşturuyoruz. Maarif Okulları, Türkiye ve Moritanya toplumları arasındaki ilişkileri güçlendirerek bir nevi köprü vazifesi de görüyor. Asıl hedefimiz, iyi insan yetiştirmek. Onların vatanını, milletini sevmelerini teşvik etmenin yanında aynı zamanda Türkiye’yi de tanıtıyoruz.”

Maarif Okullarında liseyi bitiren bazı öğrencileri Türkiye’deki üniversitelere yönlendirdiklerini dile getiren Keskin, öğrencileri Türkiye’ye gönderirken irtibatlarını devam ettirdiklerinin, öğrencilerin bir an önce ülkelerine dönüp görev almalarını amaçladıklarının altını çizdi.

Keskin, okullarda Türkçe eğitime önem verdiklerini vurgulayarak, “Bazı öğrencilerimiz çok iyi Türkçe öğreniyor. Türk yapımı filmleri izleyerek, şarkı dinleyerek Türkçelerini ileri seviyeye taşıyan öğrencilerimiz oldu.” diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Video Title