Irak’taki Maarif Ormanı Büyüyor

17.04.2021

Irak'ta önde gelen okullar arasına giren Erbil Uluslararası Maarif Okulu, “Daha Yeşil Bir Erbil, Daha Yeşil Bir Dünya” sloganıyla Erbil kentinde 300 fidan dikimi gerçekleştirdi.

Okulun önündeki Maarif Ormanı olarak belirlenen alanda yapılan fidan dikme etkinliğine Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, IKBY Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, IKBY Dış İlişkiler Dairesi Türkiye Masası Sorumlusu Dr. Abdusselam Stuni, ITC Erbil Milletvekili İmdat Bilal, Erbil Valisi Ümit Hoşnav, Türkiye Maarif Vakfı Irak Ülke Temsilcisi Ahmet Zeki Olaş, Türk Kızılay Irak Delegasyonu Başkanı Yunus Yazıcı, Maarif Vakfı Okul yetkilileri, öğretmenler ile öğrenci ve velileri katıldı.

Başkonsolos Karaçay, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada, iki yıl önce Maarif Okulu ile birlikte “Daha Yeşil Bir Erbil, Daha Yeşil Bir Dünya” adı altında düzenlenen ağaçlandırma faaliyetinin devamı niteliğinde bugün de 300 fidan dikildiğini aktardı.

Daha önceki ağaçlandırma faaliyetinde 500 ağaç dikildiğini hatırlatan Karaçay, "İnşallah bu okulda eğitimine başlayan çocuklar da bugün dikilmiş fidanlar gibi büyüyecek, gelişecek, güçlenecek ve toplumlarına faydalı, ülkelerine faydalı bireyler olacaklar." ifadesini kullandı.

Türkiye Maarif Vakfı Irak Ülke Temsilcisi Ahmet Zeki Olaş, Erbil Uluslararası Maarif Okulunun 2018 yılından bu yana hizmet verdiğini söyledi.

İki yıl önce “Daha Yeşil Bir Erbil, Daha Yeşil Bir Dünya” sloganıyla başlatılan ağaçlandırma faaliyetine bugün dikilen 300 fidan ile devam ettiklerini dile getiren Olaş, okulun önündeki 13 bin metrekarelik alanı ağaçlandırdıklarını kaydetti.

Yetkililer, fidan dikiminin ardından Maarif Okulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisini de gezdi.

DİĞER HABERLER

Video Title