Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Türkiye Maarif Vakfı Pakistan'da üniversite açmayı planlıyor.”

14.01.2021

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 42 ülkede 331 okul, 1 üniversite, 12 eğitim merkezi ve 40 binden fazla öğrenciyle hızlı bir şekilde büyüyen Türkiye Maarif Vakfının Pakistan’da üniversite açmayı planladığını söyledi.

Çavuşoğlu, Pak-Türk Maarif Okulu Çakşehzad Erkek Lisesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye Maarif Vakfının (TMV) kısa sürede dünya çapında bir marka haline geldiğini ve tüm dünyada faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürdüğüne işaret ederek “Bugün 42 ülkede 331 okul, 1 üniversite, 12 eğitim merkezi ve 40 binden fazla öğrenciyle hızlı bir şekilde büyüyor.” dedi.

TMV'nin Pakistan'daki başarılarını görmekten de mutluluk duyduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Sizler Anadolu irfanını tüm dünyaya taşıyorsunuz ve Anadolu irfanı sizlerle beraber tüm dünyaya barış yayıyor.” ifadesini kullandı.

“Pakistan’ın yanındayız.”

Çavuşoğlu, Türkiye ve Pakistan'ın iki kardeş ülke olduğunu ifade ederek “Bayraklarımızdaki hilal ve yıldızdan dinimize kültürümüze ve tarihimize kadar çok ortak yanlarımız var. Kurtuluş Savaşı'nda atalarınızın bize verdiği destek hafızalarımızda, hiçbir zaman unutmayacağız. Biz de bugün tüm gücümüzle kardeş Pakistan ve Pakistan halkının yanındayız.” diye konuştu.

TMV'nin, ülkedeki faaliyetlerine ilişkin Çavuşoğlu, “Pakistan hukuku, Pakistan'daki okulları Maarif Vakfına vererek işi ehline teslim etmiştir. Maarif Vakfı sizlerin de gayretleriyle 10 ilde eğitimini sürdürmektedir.” dedi.

Çavuşoğlu, Pakistan halkını desteklemek ve güçlendirmek için Pakistan Eğitim Bakanı Şevket Mahmud'la bir anlaşma imzaladıklarını belirterek “Bugün imzaladığımız anlaşma Pak-Türk Maarif Okullarının hukuki zeminini daha da güçlendirecek, kurumsallaşmasını sağlayacak ve ayrıca Pakistan'da yeni okullar açmamızın da önünü açacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Hem salonda bulunarak hem de internet üzerinden takip ederek öğretmen ve öğrencilerin etkinliğe gösterdiği ilgiye dikkati çeken Çavuşoğlu, bu ilginin, Pak-Türk Maarif Okullarının ve Pakistan halkının gücünü gösterdiğini söyledi.

“TMV Pakistan'da üniversiteler açmayı planlıyor.”

Çavuşoğlu, Pakistan'ın geleceğine katkı sağlamaktan onur duyduklarını dile getirerek öğrencilere, “Sizler de yarın inşallah, bu ülkeye, Pakistan halkına öğretmen, diplomat, vali, bilim insanı, iş insanı, doktor, mühendis olarak hizmet edeceksiniz. Öğrenci kardeşlerim, aileleriniz kaliteli eğitim almanız için fedakarlık yapıyor. Sizler de inşallah çalışkanlığınız ve başarılarınızla ailelerinizin ve bizim gurumuz olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Pakistanlı öğrencilerin Türkiye Bursları programıyla Türkiye'ye üniversite öğrenimi için geldiğini de hatırlatan Çavuşoğlu, “Sizlere güzel bir haberim var. Belki yöneticileriniz paylaşmıştır, bugün Milli Eğitim Bakanı Şevket (Mahmud) kardeşimle de görüştük, Maarif Vakfı Pakistan'da da üniversiteler açmayı planlıyor ve biz de tüm gücümüzle destekliyoruz.” diye konuştu.

“Diriliş karantinası” Esprisi Gülümsetti

Çavuşoğlu, “Diriliş Ertuğrul” dizisine duyulan ilgiyi işaret ederek Pakistan'da dizi yayınlandığı zaman kimsenin sokağa çıkmadığını, dizinin yayın saatinin “Turkish lockdown” (karantina) diye anıldığını söyledi. “Kimse sokakta olmadığı için Pakistanlı yetkililerin işinin kolaylaştığını” söyleyen Çavuşoğlu'nun “Diriliş karantinası” esprisi, salondakileri güldürdü.

Etkinliğe, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, TMV Ülke Temsilcisi Harun Küçükaladağlı, “Diriliş Ertuğrul” dizisinin oyuncuları Ayberk Pekcan ve Nurettin Sönmez ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

DİĞER HABERLER

Video Title